Bugun...

ABD'den İran'a yeni bir yaptırım

ABD Hazine Bakanlığı, İran'ın en büyük petrokimya holdingine yaptırım uygulama kararı aldı.
facebook-paylas
 Tarih: 08-06-2019 15:34:32

ABD'den İran'a yeni bir yaptırım

ABD Hazine Bakanlığı Dış Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC) İran'ın en büyük ve en kârlı petrokimya grubu olan Basra Körfezi Petrokimya Endüstrisi Şirketi'ne (PGPIC)) karşı harekete geçti. Basra Körfezi Petrokimya Endüstrisi Şirketi'nin (PGPIC), terörist ilan edilen İslam Devrim Muhafızları'nın (IRGC) mühendisleri grubu Khatam al-Anbiya'ya mali destek sağladığı için ABD'nin yaptırım kararı aldığı belirtildi. OFAC, PGPIC'e ek olarak, aynı gruba bağlı 39 farklı petrokimya şirketi ile yurt dışındaki satış temsilcilik ağlarına da yaptırım uygulanacağını duyurdu.

PGPIC petrokimya şirketler grubu, İran'ın toplam petrokimya üretim kapasitesinin yüzde 40'ını elinde bulunduruyor. Ayrıca İran'ın toplam petrokimya ihracatının yüzde 50'sinden de sorumlu. Hazine Sekreteri Steven T. Mnuchin, “Bu ağa yaptırım hedefleyerek, İran'ın petrokimya sektörünün Devrim Muhafızlarına destek sağlayan kilit unsurlarının fonlarını kesmek niyetindeyiz. Bu eylemle IRGC'ye finansal yaşam sağlayan diğer şirketlere de aynı yaptırımları uygulayacağımızın bir uyarısıdır” sözlerini kullandı. ABD Hazine Bakanlığı Dış Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC) İran'ın en büyük ve en kârlı petrokimya grubu olan Basra Körfezi Petrokimya Endüstrisi Şirketi'ne (PGPIC)) karşı harekete geçti. Basra Körfezi Petrokimya Endüstrisi Şirketi'nin (PGPIC), terörist ilan edilen İslam Devrim Muhafızları'nın (IRGC) mühendisleri grubu Khatam al-Anbiya'ya mali destek sağladığı için ABD'nin yaptırım kararı aldığı belirtildi. OFAC, PGPIC'e ek olarak, aynı gruba bağlı 39 farklı petrokimya şirketi ile yurt dışındaki satış temsilcilik ağlarına da yaptırım uygulanacağını duyurdu.

PGPIC petrokimya şirketler grubu, İran'ın toplam petrokimya üretim kapasitesinin yüzde 40'ını elinde bulunduruyor. Ayrıca İran'ın toplam petrokimya ihracatının yüzde 50'sinden de sorumlu. Hazine Sekreteri Steven T. Mnuchin, “Bu ağa yaptırım hedefleyerek, İran'ın petrokimya sektörünün Devrim Muhafızlarına destek sağlayan kilit unsurlarının fonlarını kesmek niyetindeyiz. Bu eylemle IRGC'ye finansal yaşam sağlayan diğer şirketlere de aynı yaptırımları uygulayacağımızın bir uyarısıdır” sözlerini kullandı.

Etiketler
  Kaynak: İHA

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER DÜNYA Haberleri
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HAVA DURUMU
  HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ
  ANKET Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
  NAMAZ VAKİTLERİ
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI