Bugun...
SON DAKİKA

Bursa'ya 'renk' verecekler

Sivil Yaşam Derneği (SİYAMDER) tarafından düzenlenen ve üç gün sürecek olan 'Şehrine Renk Ver' etkinliği, bugün saat 15.00'te Merinos Parkı'nda başlıyor. SİYAMDER Bursa Yerel Kurul Başkanı İrem Nur Kara, şehrin daha renkli ve estetik hale gelmesi amaçlayan etkinlikle ilgili Kent Gazetesi'ne bilgi verdi.
facebook-paylas
 Tarih: 11-09-2019 09:28:20

Bursa'ya 'renk' verecekler

Nesibe CÜRE

Sivil Yaşam Derneği (SİYAMDER) 2013 yılında bir grup genç tarafından kurulmuş 16-29 yaş arasındaki tüm gençlere açık olan bir sivil toplum kuruluşu. Bugün gerçekleştirilecek olan ulusal etkinlik “Şehrine Renk Ver” saat 15.00’da Merinos Parkı’nda başlayıp 17.00’a kadar devam edecek.SİYAMDER Bursa Yerel Kurul Başkanı İrem Nur Kara ile hem etkinlik hem de SİYAMDER hakkında konuştuk.  Öncellikle SİYAMDER’in temel amacından bahseden Kara; “Temel amacımız gençlere ulaşmak, gençlerin sesini gerekli mercilere ulaştırmak. ‘Çekirdekten niteliğe yetiştirmek’ diye bir tanımımız var bizim. Burası yanlış yapma yeri. Gençleri erken yaşlarda alıyoruz ve nasıl yanlış yapıldığını, o yanlışın nasıl düzeltileceğini hep beraber öğreniyoruz.Gençlik sağlığı, gençlik ve çevre, demokratik katılım, dezavantajlı gençler ve sosyal dahil etme, inovasyon ve girişimcilik son olarak kültür-sanat olmak üzere altı tane çalışma gurubumuz var.  Bu altı alanda faaliyet göstermemizin nedeni Türkiye’de gençler için bu alanlara atıfta bulunuluyor olması.Tamamen apolitik bir yapılanmaya sahibiz, hatta bizim için en önemli olan konu da bu, içerde her türlü görüşte insan bulunabilir” dedi.

BETONLAŞMIŞ HAVAYI KIRACAĞIZ

Merinos Parkı’nda gerçekleşecek olan etkinlik için şehrin betonlaşmış havasını da kırmak istediklerini belirten Kara şöyle devam etti; “Geçen sene Bursa yerelinde başlatmış olduğumuz ‘Şehrine Renk Ver’ projemiz geçtiğimiz aylarda ulusal proje olarak kabul edildi. Artık bütün Türkiye’de yapılacak. Biz buna Nilüfer Belediyesi ile başlamıştık. Şimdi de 11-12-13 Eylül tarihleri arasında Merinos Parkı'nda başlayacağız. Yaptığımız tüm projelerde belediye farkı gözetmeksizin ilerliyoruz çünkü bizim en hassas olduğumuz nokta bu. Apolitik yapımızın zarar görmemesi. Boyadığımız yerleri sadece renklendirme amacıyla değil bu altı çalışma alanı dahilinde bilinçlendirici bir yanı da olmasını istiyoruz. Şehrin o betonlaşmış havasını kırıp biraz daha eğlenceli, estetik ve çevre temizliğinin sadece çöp toplama ile değil bakımsız yerlerine daha güzel bir görünüm kazandırarak da olabileceğini göstermek için bu projenin ulusal program olmasını istedik. Onun dışında sokakların renklendirilmesi ülke tanıtımında da bir noktaya değiniyor. O yüzden gençler olarak kendi üzerimize düşeni yapıp geleceğe bilinçli bir nesil hem de güzel bir çevre bırakmayı hedefliyoruz.”

 

Etiketler
  Kaynak: Haber Merkezi

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER YAŞAM Haberleri
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HAVA DURUMU
resmi ilanlar
  HABER ARŞİVİ
  PUAN DURUMU
GAZETEMİZ
  ANKET Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
  NAMAZ VAKİTLERİ
  HABER ARA
YUKARI YUKARI