Bugun...
SON DAKİKA

Doğanbey Toki'lerde bu kez yüzler güldü

Dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın marifetiyle, Büyükşehir Belediyesi saf dışı bırakılarak Bursa’nın kalbine hançer gibi saplanan Doğanbey Toki, mağdurların dairelerinin geç teslim edilmesiyle ilgili açtıkları tazminat davasında karar çıktı.
facebook-paylas
 Tarih: 12-10-2019 00:11:46

Doğanbey Toki'lerde bu kez yüzler güldü

Bilal KAYAALTI

Bursa’da yapımının başladığı tarihten itibaren en çok tartışılan kentsel dönüşüm projesi haline gelen Doğanbey Toki’de hak sahiplerinin 9 yıl önce açtıkları davayı kazandılar. Yargıtay tarafından bilirkişi kararıyla Mağdurlar, dairelerinin geç teslim edilmesiyle ilgili açtıkları davanın peşini bırakmadılar ve haklarını geçte olsa alacak olmanın mutluluğunu yaşadılar.

ÜZÜNTÜDEN HAYATINI KAYBETTİLER

Süreç nasıl başladı. Dönemin Belediye Başkanı Recep Altepe’nin yeniden dönüşüm çerçevesinde Kiremitçi, Kırcaali, Tayakadın ve Doğanbey mahallelerinde bulunan meskenler, en yükseği 13 kat olacak şekilde hak sahipleriyle el sıkışılmıştı. Evler yıkılıp, temeller atıldıktan ve inşaatlar yükselmeye başladıktan sonra, eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Büyükşehir Belediyesi’ni saf dışı bırakmak suretiyle Doğanbey TOKİ’ye müdahil olup proje bakanlık eliyle yapılan değişiklikle binalar 21 ve 23 kat olarak planlandı. Yaşanan skandalın ardından bölgede yaşayanlar haklarını alamadılar, muhatap bile bulamadılar. Dört mahallede oturan çok sayıda hak sahibi yüzlerde vatandaş, yaşadıkları travmalar sonucunda çeşitli hastalıklara yakalanarak hayatlarını kaybettiler. Doğanbey’de haklarını aramakta kararlı bir avuç yurttaş, o yıllarda açtıkları dava, şimdi Yargıtay tarafından karara bağlandı ve bilirkişi aradan geçen 9 yılın ardından Doğanbeylileri haklı buldu, açtıkları tazminat davası böylelikle karara bağlanmış oldu. Şimdi Doğanbey Toki’de yaşanan mağduriyetle ilgili dava açan mağdurlar, maddi kayıplarını seneler sonra almanın mutluluğunu yaşayacaklar.

9 YIL SONRA TAZMİNAT ALACAKLAR

Osmangazi ilçesiKiremitçi, Tayakadın, Kırcaali ve Doğanbey Mahallelerinin bulunduğu bölgede Doğanbey Kentsel Dönüşüm Projesiyle eski binaları yıkarak yerine 23-24 katlı TOKİ yapımına ilk günden itibaren karşı çıkan hak sahipleri 9 yıl önce açtıkları davayı kazandılar.  Yapılan duruşmada Doğanbey Toki sakinleri, Yargıtay tarafından bilirkişi kararıyla 9 sene sonra davayı kazanarak, dairelerinin geç teslim edilmesiyle ilgili  tazminat almaya hak kazandılar.

Etiketler
  Kaynak: Haber Merkezi

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER YEREL Haberleri
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HAVA DURUMU
  HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ
  ANKET Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
  NAMAZ VAKİTLERİ
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI