Bugun...

Emlak Vagonu ile Bursa'ya dair

Emlak sektörü ile ilgili güncel bilgileri, konut faizlerinin son durumunu ve Türkiye genelinde satılan konut satışı ile ilgili verileri Emlak Vagonu Bursa Beşevler temsilcisi Elif Karaoğulları’ndan aldık.
facebook-paylas
 Tarih: 10-07-2019 09:26:29

Emlak Vagonu ile Bursa'ya dair

Son 10 yıldır devlet teşvikleri ile konut (İnşaat) sektörünün büyüdüğünün altını çizen Elif Karaoğulları, “Yakın geçmişte ülkemizdeki ekonomik büyümede inşaat sektörünün payı yadsınamaz. Bu sadece içerisinde 60’a yakın sektörü’ besleyen ve onlara da girdi sağlayan bir alan, fakat inşaat sektöründe büyüme kaydedilirken sanayii de düşme eğilimi gösteren bir karnemiz var, bu durum kaynak ihtiyacının doğmasına ve dolayısıyla sıcak para sirkülasyonunun piyasada dolanmasına engel oldu. Neticesinde de konut kredisi faizlerinin artması kaçınılmaz bir hal aldı” ifadelerini kullandı.

KONUT FAİZLERİ ÇOK YÜKSEK

Konut faizlerinin devlet destekli kamu bankalarında % 1, 55’iken özel bankalarda % 2, 50 ‘nin üzerinde olduğunu söyleyen Karaoğulları, “Mevduat faiz oranlarının % 24 bandında ve o civarda olması sebebiyle konut kredileri yani faizleri maalesef çok yüksek” şeklinde konuştu.  Taşınmaz mülk satışında ki belirleyici unsurları sıralayan Karaoğulları, “Evin metre karesi, gayrimenkul değeri, iç müştemilatı ve konumu belirleyici rol oynar. Bu yıl 2019 özelinde konuşursak eğer son 6 ayda sadece rayiç bedelin altında olan gayrimenkullerin satışı mevcut” diye konuştu. Türkiye genelinde konut satışları ile ilgili sözlerine devam eden Karaoğulları, “Mayıs ayı itibariyle geçen sene ve bu seneyi karşılaştırırsak eğer 119.655 konut 2018 de alıcı ile buluşmuş bu seneki veriler ise 82. 252” değerlendirmesinde bulundu.  Emlak sektörünün zor ve keyifli yanlarıyla ilgili deneyimlerini paylaşan Elif Karaoğulları, “Emlak sektörünü son 10 yıldır özellikle devletinde sektöre yönelik teşvikleri ile çalışması keyifli bir sektör haline geldi. Devletin sektörün önünü açması bizleri de olumlu yönde etkiledi. Zor yanlarından çok keyifli yanlarının ağır bastığı bir sektör diyebilirim” dedi.

Etiketler
  Kaynak: Haber Merkezi

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER EKONOMİ Haberleri
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HAVA DURUMU
  HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ
  ANKET Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
  NAMAZ VAKİTLERİ
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI