İzmir'de sel!

İzmir'de sel!

İzmir’de akşam saatlerine başlayan sağnak yağmur kente su taşkınlarına neden oldu. Sel felaketini andıran görüntüleri vatanda...İzmir'de sel!


 İzmir’de akşam saatlerine başlayan sağnak yağmur kente su taşkınlarına neden oldu. Sel felaketini andıran görüntüleri vatandaşlar cep telefonlarının kamerasıyla görüntüledi.

İzmir’de akşam saatlerinde başlayan sağanak yağış bazı cadde ve sokaklarda su taşmasına neden oldu. Bazı noktalarda vatandaşların çektiği görüntüler ise felaketin boyutunu gözler önüne serdi. Cep telefonu kamerasıyla kaydedilen görüntülerde; taşan su önünde ne varsa götürüyor. Görüntülerde yağmur sularının bir otomobili de sürükleyerek götürmesi yer alıyor.
İzmir Meteoroloji Bölge Müdürlüğü'nden alınan rakamlara göre ise bir saatlik ölçümlere göre metrekareye en fazla yağış, Adnan Menderes Havalimanı'nda 28.8 kilogram olarak düştü. Güzelyalı Poligon'da metrekareye 15.2 kilogram, Bornova'ya 19.9 kilogram, Tire'ye 12.5 kilogram, Menderes'e 10.2 kilogram yağış düştü.

İzmir'de yağmurun saat 19.30'a kadar sağanak şeklinde sürmesi bekleniyor. Daha sonra yağış kısa süreli devam edecek.

MAYIS YAĞMURU İZMİR SOKAKLARINI GÖLE DÖNDÜRDÜ

İzmir’de Mayıs ayında gök gürültülü sağanak yağış şeklinde kendini gösteren yağmur, sokakları göle çevirdi. Birçok işyerinde su baskını meydana gelirken araçlar yolda mahsur kaldı. Diz boyuna kadar yağmur sularına giren vatandaşlar yetkililere isyan etti.

İzmir’de öğleden sonra kuvvetli gök gürültülü sağanak yağış şeklinde kendini gösteren yağmur, kentteki yaşamı felç etti. Konak ilçesi Yenişehir semtinde bulunan Gıda Çarşısı’nda yağmur suları göl manzaralarını aratmadı. Su baskınlarından korunmak için iş yerleri önüne konteynır ve kum torbaları ile koyan vatandaşlar; “ Her yağmurda aynı zulmü yaşıyoruz. Maddi zararlarımız büyük. Akşam saati olmuş ancak ne bir İZSU ne bir itfaiye ne de bir yetkili geldi. Bu yaşadıklarımız zulüm” diye konuştular.

ÇİLEYİ ÇEKİRDEK YİYEREK İZLEDİ

Kendi imkanları ile yağmur sularını temizleyen vatandaşlardan bölgede 14 yıldır esnaf olduğunu söyleyen Hayrettin Çelik de; “14 yıldır burada esnaflık yapıyorum. Her yağmurda aynı çile. Bütün maddi zararı cebimizden karşılıyoruz. Yağmurdan dolayı evime gidemiyorum. Böyle bir manzara karşısında ne yapayım ben de çekirdek yiyorum” diye konuştu.

Bazı vatandaşlar da saatlerce trafikte olduklarını belirterek, “Hastalarımız var ancak ulaşım imkanımız yok. Bu nasıl bir rezilliktir” sözleri ile duruma tepki gösterdiler.

İşyerlerinden evlerine yaya olarak gitmek isteyen bazı vatandaşların görüntüleri de deniz kıyısında yürüyüş yapanları anımsattı. Pantolonlarını dizlerine kadar sıyıran ve ellerine tutuşturdukları ayakkabıları ile içinde bulundukları durumu cep telefonları ile yakınlarına bildiren vatandaşlar şaşkın olduklarını söylediler.
Kaynak:Ihlas Haber Ajansi
Tarih:10.05.2013


© Kent Gazetesi - Kentsel Gazetecilik Yayıncılık ve Organizasyon Sanayi A.Ş.
aaa