Bugun...

İMAR BARIŞI'NDA SON FIRSAT... YIL SONUNA KADAR SÜRENİZ VAR!

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Ali Faruk Çolak, Kent Gazetesi'ne İmar Barışı ve yönetmelikteki güncel değişiklikler ile ilgili bilgiler verdi.
facebook-paylas
 Tarih: 08-11-2019 11:45:42

İMAR BARIŞI'NDA SON FIRSAT... YIL SONUNA KADAR SÜRENİZ VAR!

Arda EKİNER

İmar Barışı kaçak veya sonradan ilave olmuş yapılarla ilgili barış kısmıydı, 2018 öncesi 2017’nin sonuna kadar yapılan yapıları kapsıyordu. Açıklamasını yapan HKMO Bursa Şubesi Başkanı Ali Faruk Çolak, ‘’ Bu şu anlamda çok önemli bir fırsat idi elektrik, su, doğalgaz alamayan yada yapılarında kaçak statüsünde yaşayan vatandaşlar için bir fırsat idi. Takdir edersiniz ki imar barışı sürecinde vatandaşın kendi beyanı esas alındı. Yani vatandaşın binası metre2 cinsi parselinin rahiç bedeli vatandaşın beyanı doğrultusunda düzenlendi. Bu konuda süreç işlerken defalarca uyarı bulunduk, vatandaşımız kendi imkanlarıyla bunu yapacak olmasına rağmen konu ile ilgili uzmanlık alanı bu olan insanlardan bir mühendislik hizmeti almaları konusunda çeşitli zamanlarda farkındalık yaratmaya çalıştık. Şimdi aldığımız sahadan gelen sıkıntılar ve iddialar var mühendislik hizmeti almamış, net olarak bina metrekaresi ya da girilecek yapı kayıtın nasıl girileceğini bilmemesi sonucunda bir sürü düzeltme ile karşılaşıyoruz ‘’  ifadelerini kullandı.

GEÇİCİ 16. MADDEYE DİKKAT

Tapu kanunu ile ilgili güncel değişiklik hususunda bir bilgilendirmede bulunan Başkan Ali Faruk Çolak, ‘’ 3194 sayılı İmar Kanunu’nun geçici 16.  madde dediğimiz bir maddede yani şu anki imar barışını kapsayan maddede de söyle bir düzeltme var. Hazine yerlerinde bulunan ve yapı kayıt belgesine müracaat eden yapıların bulundukları alanın satın alma işlemi var. İmar barışı ile vatandaşlara servis edilen bir çalışmaydı bu yani hazine yerinde bulunan bir binanın zemine oturduğu alanın örneğin 100 m2’lik alanın tarla, arsa ya da hangi sıfatta ise cinsinin hazineden satın alınma işlemi vardı, bu işlemde bir süre sınırı yoktu. Ancak 2 ay önce yapılan değişiklikte bu geçici 16. Maddenin ilgili maddesine şöyle bir ekleme yapıldı hazine yerine yapı yapan vatandaşların satın almak için müracaatlarını 31.12.2019 tarihine kadar müracaat etme şartı konuldu. Hazine yerinde yapı kayıt belgesi alan, imar barışına müracaat eden ve satın almayı düşünen vatandaşlarımızın mutlak suretle bu yılın sonuna kadar Çevre Şehircilik İl Müdürlüklerine müracaat etmeleri şarttır, aksi halde hakları yanacaktır ‘’  diye konuştu. 

Etiketler
  Kaynak: Haber Merkezi

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER EKONOMİ Haberleri
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HAVA DURUMU
  HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ
  ANKET Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
  NAMAZ VAKİTLERİ
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI