Bugun...

İMO Bursa Şubesi’nden deprem farkındalığı sergisi

17 Ağustos 1999 depreminin seneyi devriyesine doğru ilerlediğimiz bu günlerde TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi depreme duyarlılık sergisi açtı.
facebook-paylas
 Tarih: 16-08-2019 10:18:30

İMO Bursa Şubesi’nden deprem farkındalığı sergisi

Arda EKİNER

Şehreküstü metro istasyonu çıkışında açılan depreme duyarlılık sergisine İMO Bursa Şubesi Başkanı Mehmet Albayrak ve Şube Yönetimi katılırken, çok sayıda sergi katılımcısı açılışta yerini aldı. Çeşitli görsellerle Türkiye’nin deprem gerçeğine ışık tutan İMO Bursa Şubesi Yönetimi, katılımcıları deprem gerçeği ile ilgili bilgilendirdi.

AYNI ŞEYLERİ SÖYLÜYORUZ!

Sergi açılışında konuşan Başkan Albayrak, “Arşivimizden geçmiş yıllarda yapmış olduğumuz basın toplantısı metinlerini çıkartıp topladım, birçok şey söylemişiz baktım gördüm ki 2000 yılında konuya dair söylediklerimizle 2019 yılında söylediklerimiz aynı. Maalesef bizim hala depreme dayanıksız büyük bir yapı stokumuz var. Bu yapı stokunun acilen denetimleri ile beraber elden geçirilmesi lazım, olası bir depremde yıkılabilecek olanların gözden geçirilmesi lazım. İnsan eliyle bunların bir an önce yıkılması gerekli“ ifadelerini kullandı.

YAZMAYLA ÇİZMEYLE OLMAZ

Deprem afetine karşı güvende olabilmemizin tek yolu doğru bileşenleri bir araya toplayıp acilen eyleme dökmemiz olduğunu aktaran Başkan Mehmet Albayrak, “ Somut adımlar atmamız gerekli, yazmayla çizmeyle olmaz aynı şeyleri tekrar edip konuşmak bu hazırlık sürecinde bize katkı sağlamaz“ şeklinde konuştu. 

EZBERİMİZ İYİ SIKINTI UYGULAMADA

Depreme duyarlılık sergisi ile ilgili konuşan Başkan Albayrak, “ Bu sergide daha çok yapılmış binalarla alakalı tesisat giderlerinin imalatı sırasında betonarme taşıyıcı sisteme dokunulmamasından tutunda, binalarda sorunlu olan bölümlerin ağırlıklı nereler olduğuyla alakalı birçok konu ile ilgili görsel bulunmakta. Odamızın hazırladığı yapılarla ilgili görselleri vatandaşlarımıza gösteriyoruz, burada ki asıl amacımız deprem bilincini daha yüksek bir noktaya taşımak, hatta aklımızdan hiç çıkmamasını sağlamak, bu ülkemizin bizim coğrafyamızın bir gerçeği yapmamız gerekenleri doğru olarak yapar uygularsak eski acılarımız tekrarlanmaz. Deprem konusunda ezberimiz gayet iyi uygulamada da gerekenleri yapmalıyız“ diye konuştu. 

Etiketler
  Kaynak: Haber Merkezi

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER YEREL Haberleri
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HAVA DURUMU
  HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ
  ANKET Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
  NAMAZ VAKİTLERİ
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI