Bugun...

Kalça Çıkığında Erken Teşhisin Önemi

Doruk Sağlık Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Tayfun Açıkgöz, “Kalça çıkığında ömür boyu sürecek sakatlıklar yaşanmaması için erken teşhisin çok önemli olduğunu söyledi.
facebook-paylas
 Tarih: 27-04-2019 12:50:51  -   Güncelleme: 29-04-2019 08:43:51

Kalça Çıkığında Erken Teşhisin Önemi

Gelişimsel kalça çıkıklığı hastalığıyla ilgili Doruk Hastanesi’nde seminer düzenlendi. Kalça çıkıklığı teşhisi koyulmuş bebeklerin ve ailelerinin katıldığı toplantıda tedavisi tamamlanan bebeklere takılan aletler de çıkartıldı. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Tayfun Açıkgöz, bu hastalıkta özellikle risk grubunun olduğuna dikkat çekerek, “Eğer yakın akraba evliliği varsa, anne, baba, kardeşlerde kalça çıkığı varsa, ters doğum olmuşsa, ikiz, üçüz gebelikler yaşanmışsa bu bebekler risk grubunu teşkil ediyor. Bu bebeklerin aileler tarafından ihmal edilmeden, kalça çıkığı taramasının yaptırılması, ultrasonun da zamanı geldiğinde doktora başvurularak yaptırılmasından fayda var. Çünkü bebeğin kalçasındaki bu durum erken fark edilmezse, erken teşhis edilmezse kalıcı sakatlıklara sebep olabiliyor. Bu da bir kişinin hayatını etkiliyor” dedi.

Bir bebeği kurtarmaktan duydukları memnuniyeti ifade eden Açıkgöz, “Bebeklerde kalça çıkığı hastalığı önlenebilirdir. Burada hepimize görevler düşmektedir. Hastalığın tedavisi erkense bandaj, ortez, atel gibi kullanabiliyoruz. Bunlarla tedavi mümkün değilse alçı veya ameliyatla tedavisi yapılıyor” diye konuştu.

İki çocuğunda da kalça çıkığı hastalığı yaşayan anne Sabira Bıçakçı, “Ben daha önce ilk kızım Nil’de de aynı problemi yaşamıştım. O da 5 buçuk aylıkken ameliyat olmuştu. Küçük kızım Doğa da 3 aylık, ablasından dolayı riskli olabileceği için kontrolleri yapıldı. Tedavimiz devam ediyor. Erken teşhis, ultrason çok önemli. Ailelerin bu konuda bilgili olması gerekiyor. Bir şey olmaz dememek gerekiyor. Takılan aletleri düzgün kullandığınızda bu hastalığın tedavisi de mümkün oluyor” ifadelerini kullandı.

Kızının erken doğduğunu ve buna bağlı kalça çıkığı olduğunu vurgulayan Fatih Özçınar ise, “Bizim kızımız erken doğdu. Belirli sıkıntılar yaşandı. Bunlardan bir tanesi de kalça çıkıklığına meyildi. Doktorumuzun tedavileri sayesinde bu durumu atlattık. Çocuğumuz sağlıklı ve yürümesinde aksama yok. Belirli zamanlarda kontrollerimize devam ediyoruz” diye konuştu.

Etiketler
  Kaynak: İHA

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER SAĞLIK Haberleri
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HAVA DURUMU
  HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ
  ANKET Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
  NAMAZ VAKİTLERİ
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI