Bugun...
SON DAKİKA

Mudanya pazarı açıldı

Mudanya kapalı Pazar yeri, diğer adıyla Mudanya sosyete pazarı konu ile ilgili mahkemenin yürütmeyi durdurma kararının ardından tekrar pazarcı esnafına kapılarını açtı.
facebook-paylas
 Tarih: 15-07-2019 10:12:22

Mudanya pazarı açıldı

Arda EKİNER

Mudanya Belediyesi ile yaşanılan sorunlu sürecin ardından tarafların mahkemelik olduğu biliniyordu, konu ile ilgili mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı ile yaklaşık 240 pazarcı esnafı tekrar Mudanya ve yakın çevredeki tüketici ile buluştu.

OLMASI GEREKEN BUYDU

Yıllardır pazarcı esnafı olan ve Mudanya kapalı pazarında çanta satan Ümit Gebeş, ‘Süreçte kriz çıktığı andan itibaren hakkımızı her platformda aradık. Ankara’ya gidildi, İstanbul’a gidildi Bursa Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile görüşüldü hatta Ekrem İmamoğlu ile bile görüşüldü. Esnaf odamızla yapılması gereken her şeyi yaptık amacımız kimse ile kavga etmek değil işimizi yapmak’ şeklinde konuştu.  Konuşmasına devam eden pazarcı esnafı Ümit Gebeş, ‘ burada bu Pazar sayesinde bölgenin ekonomisi canlanıyor insanların alışveriş yapması ve Mudanya’yı gezip oturup yemeğini yemesi hem ticari hem de turistlik olarak bir canlılıktır’ ifadelerini kullandı. Sonrasında Gebeş, ‘Şu an durum hala net değil, yasa ve kanunlarımıza uygun bir kararın çıkacağına inancımız tamdır’ dedi.

HALK PAZAR İSTİYOR

Mudanya kapalı pazarının sabit bir müşterisi olduğunu aktaran Gebeş, ‘Burada alışveriş yapan insanlar bu pazarın kendilerine olan hizmetinden memnun, halk bu pazarı istiyor’ diye konuştu. Mudanya'da pazar günleri kurulan sosyete pazarı Mudanya Belediyesi tarafından ilçede hafta sonu trafik yoğunluğunun azaltılması için perşembe gününe alınmak istenmişti. Bu durumdan memnun olmayan pazarcılar Pazarda imza kampanyası başlattılar. Pazarcılar, ‘ 'Hayri başkan esnafın ekmeği ile oynama', 'halkçılık buysa biz halkçı değiliz', 'sorun trafikse yol yap' yazılı pankartlar asarak duruma tepki göstermişti. Bursa halkının yanı sıra İstanbul’dan bile bu pazara alışveriş yapmaya gelenlerin olduğunu söyleyen Gebeş, ‘Niyetimiz sadece çalışmak, en doğru kararı bekliyoruz’ dedi. Mudanya Belediyesi’nin Mudanya kapalı pazar yerini başka bir yere taşıması bekleniyor.  

SÜREÇ NASIL GELİŞTİ?

Mudanya Belediyesi, ilçenin trafik ve ulaşım sorununa kalıcı bir çözüm getirmek amacı ile imar planlarında turizm alanı olarak geçen kapalı pazar yerinin taşınmasına karar vermişti. Bu karar pazarcı esnafı cephesinde büyük tepkilere neden olmuş, konu hakkında eylem yapılmıştı. Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz ise konuyla alakalı yaptığı basın toplantısında, "Mudanya dışından alışverişe gelen araçlar ve pazarcıların yüzlerce aracı düşünüldüğünde Mudanya’nın girişi olan bu alanda Pazar günleri tam bir trafik karmaşası yaşanmaktadır. Bizler de kimsenin mağdur olmasını istemiyoruz ancak hafta sonu 150 bin aracın giriş yaptığı Mudanya’da trafik ve otoparkta ciddi bir mağduriyet yaşanıyor” demişti. Kurulan pazarın Myrleia Antik Kenti üzerinde olduğunu ve bölgedeki tüm birimlerin başka noktaya taşınacağını açıklayan Türkyılmaz, daha sonra konuyu ilçe dinamikleri ile görüşmüş, ortak akıl ile çözüm arama yoluna gitmişti. Türkyılmaz, Ömerbey Mahallesi'nde 6 bin metrekarelik alanın pazar için dönüştürülmeye çalışıldığını dile getirmişti.

Etiketler
  Kaynak: Haber Merkezi

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER YEREL Haberleri
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HAVA DURUMU
resmi ilanlar
  HABER ARŞİVİ
  PUAN DURUMU
GAZETEMİZ
  ANKET Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
  NAMAZ VAKİTLERİ
  HABER ARA
YUKARI YUKARI