Bugun...

Sudan cunta istemiyor

Sudan’da protestocular, Askeri Geçiş Konseyi'ne sivil geçiş yönetimini de içeren taleplerini sundu. Protestocular askeri olmayan sivil bir geçiş yönetimi için baskılarını sürdürüyor.
facebook-paylas
 Tarih: 14-04-2019 19:10:31

Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir’in askeri darbe ile devrilmesinin ardından Askeri Geçiş Konseyi tarafından atanan geçici yönetimin Başkanı Savunma Bakanı Avad bin Avf'ın istifasından sonra protestocular sivil bir geçiş yönetimi için baskılarını sürdürüyor. Sudanlı protestocular, askeri yönetim oluşmaması için Ordu Karargahı’nın hemen dışında kamp kurdu. Göstericilerden 10 kişilik bir delegasyon, taleplerini iletmek üzere Askeri Geçiş Konseyi ile görüştü. Protestoları düzenleyen grup lideri Omar al-Degier, Sudan halkının Geçiş Konseyi'nden Sudan Ulusal İstihbarat ve Güvenlik Servisi’ni yeniden yapılandırmasını, sivillerin Konseye kabul edilmesini ve tamamen sivil bir idare oluşturulmasını talep ettiklerini belirtti. Protestocular, Askeri Geçiş Konseyi taleplerini karşılayana kadar oturma eylemlerini sürdüreceklerini söyledi. Savunma Bakanı Avad bin Avf'ın istifasından sonra Askeri Geçiş Konseyi başkanlığını devralan Abdül Fettah Burhan, Cumartesi günü sokağa çıkma yasağını kaldırmıştı. Askeri Geçiş Konseyi Başkanı Burhan, bir sonraki seçimlere kadar ülkeyi Sudan ordusunun yöneteceğini ifade etmişti. Burhan, protestolarda gözaltına alınanları serbest bırakmış ve Sudanlıları görüşmeye davet etmişti.

ARABİSTAN’DAN KONSEYE DESTEK

Suudi Arabistan, Sudan'daki Askeri Geçiş Konseyi'nin adımlarını desteklediklerini ve ülkeye insani yardım paketi gönderileceğini açıkladı. Suudi Arabistan devlet kurumu SPA tarafından yapılan açıklamada, “Suudi Arabistan Krallığı, Sudan halkının geleceği hakkındaki görüşlerini desteklediğini bildirmektedir. Krallık, Askeri Geçiş Konseyi'nin ilan etmiş olduğu adımları desteklediğini ve Sudan halkının yanında olduğunu duyurmaktadır. Krallık, insani yardım paketleri talimatını verdi” denildi. Sudan halkının refah ve kalkınmayı sağlamak için ulusal çıkarlara öncelik vermeye çağrıldığı açıklamada, Sudan'a petrol, buğday ve tıbbi malzemeler de dahil olmak üzere insani yardım paketi gönderilmesi için ilgili makamlara talimat verildiği belirtildi. 

Etiketler
  Kaynak: İHA

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER DÜNYA Haberleri
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HAVA DURUMU
  HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ
  ANKET Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
  NAMAZ VAKİTLERİ
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI