Bugun...

Döviz kurları S-400’lere mi kilitlendi - 9 Haziran 2019

 Tarih: 09-06-2019 00:17:00  -   Güncelleme: 09-06-2019 00:19:00
Arda EKİNER

Tüm dünyanın ve aslında ABD’nin bile kendisine çok anlam veremediği Donald J. Trump bize yeni olan çok şeyi öğretti.

Şöyle bir flashback yapalım ve biraz hatırlayalım, 2018’in 8. Ayı Türkiye bir tweet’le tehdit edilmeyi bununla birlikte dünya politikasına artık tweet’ler üzerinden yön verilebildiğine şahit oldu. Aslında bunu biliyorduk ama o tarihteki ardı ardına gelen açıklamalarla döviz kurlarında kritik sınır olarak belirlenen sınırların yerle yeksan olduğunu fark ettik. Bu tehditlerden aslında sadece biz kendi payımıza düşeni aldık yoksa birçok Coğrafya ve Kıta’dan sayısız ülke Trump’dan nasibini bir güzel aldı.

KRİTİK SÜREÇLER BİR TÜRLÜ BİTMİYOR

Son zamanlarda ABD, Türkiye ikili devlet politikalarını değerlendirirken saplanıp kaldığımız tek yer kritik duraklar ve süreçler. Bu durumu hemen peşi sıra takip eden ise olmazsa olmazımız ekonomik ilişkilerimiz. Olmazsa olmaz dedik ya işte tam da öyle çünkü bir türlü olmuyor, olamıyor. En son öğrendiğimiz ise F35 savaş uçakları için artık Türk pilotlara eğitmenlik yapılmayacağı. Fasıl fasıl açılıp alt başlıklar halinde çözülmesi gereken o kadar fazla konu varken: Feto küresel terör örgütü, İran’a ambargo delinmesi kapsamında suçlanan Halkbank, Doğu Akdeniz gibi üzerine her geçen gün yenileri ekleniyor.

EN SON TREND SAVAŞ ARACI EKONOMİK ŞANTAJ

Bizim gibi gelişmekte olan, bebek adımlarıyla katma değerini üst seviyelere taşımaya gayret gösteren ülkeler için yabancı para yani döviz diye adlandırdığımız şey çok ama çok hayati. Sebep’mi gerçekleştirdiğimiz büyümeyi bile bu yoldan borçlanarak yapmaktayız, bu yoldan döviz cinsinden borç faizi ödemelerimiz de cabası. Üst akıl, küresel güç yani hegamonik güç bu durumu Türkiye ve muadili ülkelere tepe tepe kullanmakta hiç sakınca görmüyor. Brezilya, Hindistan, Türkiye ve diğer gelişmekte olan üretim ekonomisinden, yüksek teknolojili üretim’egeçmeye uğraşan ülkelerin dolar cinsinden para birimi ile imtihan edildiğini görmekteyiz. Malum artık son trend bu ve bu Trump Amerika’sı için çok işlevli bir araç. Sorulması gereken soru ise uzunca bir süredir belli bir bantta yukarı, aşağı oynayan aslında durağan olan dolar’ın durumu, s 400 füze rampaları için son belirlenmiş tarih olan Temmuz’da ülkemize geldiğinde ne olacak ?

BEKLEYİP GÖRECEĞİZ

ABD ve Türkiye ilişkileri çözümsüzlüklerle gidedursun, Trump’a hala alışamayanlara çok üzülüyorum.  ABD’den gelen göstergeler doğrultusunda daha 4 yıl daha kanaatimce Trump ve hem severim hem döverim politikaları bizimle beraber…

  Bu yazı 5381 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI