Bugun...
SON DAKİKA

İlk izlenim yaratmak için, ikinci bir şansınız yok! - 05 Eylül 2018

 Tarih: 05-09-2018 02:46:00

Hepimiz bu sözün doğruluğunu biliyoruz. Ama oluşturduğumuz ilk izlenimi doğru yönetebilmek için ne yapıyoruz?

“İlk adım, bilinçlenmekten geçiyor”

Evet gerçekten doğru ilk adım, bilinçlenmekten geçiyor.

 İşteki  ilk gününüzde içeri girdiniz, çevrenize baktınız…

 O andan itibaren mesai arkadaşlarınız olacak kişilere…

 İçlerinden biri dikkatinizi çekti; asık bir yüz, çatılmış kaşlar ve sert bir ses tonuyla karşısındaki kişiyle konuşuyor. Aksi, sert ve sıkıcı biri olduğunu düşünürdünüz muhtemelen. Aynı eski iş yerinizde diğer departmanda çalışan yönetici veya karşı masamda oturan Ayşe ,Ali ,Ercan vs.. aklınıza gelen ilk kişi.

Daha sonraki günlerde, o kişiye çok fazla yaklaşmamaya çalışır, hatta arkadaşlık etmekten kaçınırsınız büyük bir ihtimalle. Çevrenizdekiler size onun ne kadar harika ve sıcak bir insan olduğunu söylemesi, sizin o kişiyle ilgili duygularınızı, düşüncelerinizi değiştirmez. Oysa belki o kişi o anda çok zor bir durumdaydı ve bir takım problemler yaşıyordu. Belki de yıllardır ilk defa o kadar gergin, o kadar sinirliydi. Onun yerinde olsanız sizin de rahatlıkla verebileceğiniz bir takım tepkiler veriyordu. Belki o gün o şeklide davrandığı için sonradan pişman oldu.

9 Ekim 2011 Pazar günü yazmıştım bu yazıyı. O kadar çok takılmıştım ki acaba ilk izlenimim çok mu kötü oldu, onun için mi bu kadar çok şeyi kaybediyorum diye.. Düşündüm, araştırdım. Sonra tekrar düşündüm ve eskilerden günümüze gelen söz çok doğru: “İlk izlenim yaratmak için ikinci bir şansınız yoktur.”Belki okuduğunuzda aman ne alaka dediniz ama bence çok alaka.

Günlük yaşamız da, okulda, işte, arkadaşlıkta, ailede, eş de, sevgili de hayatta kararlı olduğunuzu göstermek çok önemli. Kendi özgüveniz olduğu sürece hayata hiç bir dala tutunup kalmayacaksınız…

Kendi ayaklarınız üzerinde duracaksınız.

Güçlü bir kimlikle sosyal hayatınızda ,aranan kişilerden olursunuz. Bir ilk izlenim yaratmanın en etkili yolu, sizin değil de karşınızdaki kişinin, eylemin ya da diyalogun merkezi olduğunu hemen göstermektir. Spotlar yalnızca sizin üzerinizdeymiş gibi davranırsanız, arkadaşlık, iş, aşk ilişkisi ve satış fırsatlarını yitirirsiniz. Öteki odaklı olduğunuzu kanıtlayın; ilk kez karşılaştığınız kişiler, sizi yeniden görmek için can atacaklardır. Onun için “İlk izlenim yaratmak için ikinci bir şansınız yoktur”.Süpermen olmasak ta… gerçekten insanız onun için yüce Mevlana’nın dediği gibi " Ya olduğun gibi ol, yada göründüğün gibi ol"un diyorum ;)

sevgiyle kalın...

 

Günün sözü: Hayat bir ticari meta değildir. Birisini mutlu etmek için illa bir karşılık beklememeli

St. Petko

  Bu yazı 4873 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI