Bugun...
SON DAKİKA

Altı Sigma ve sağlık

 Tarih: 01-08-2018 14:30:00
Aysun YILMAZLAR

Altı sigma, mükemmelliğin sağlanması amacıyla işletmelerde süreçlerin tanımlanması, ölçülmesi, analiz edilmesi, iyileştirilmesi ve kontrolü için kolay ve etkili istatistik araçlarının kullanıldığı bir yönetim stratejisidir. Aynı zamanda içinde liderlikten iletişime kadar çok sayıda konuyu içine alan bir yönetim desteği sağlayan bir yöntemdir.

Hastanelerden otomobil üreticilerine, bankalardan yazılım şirketlerine kadar her şirket Altı Sigma’yı uygulayabilir.

Bir sigma milyonda 697672, iki sigma milyonda 308537, üç sigma 66807, dört sigma milyonda 6210, beş sigma milyonda 233 kusuru hedeflerken; altı sigma milyonda 3.4 kusuru hedefleyen yönetim felsefesidir. Yani Sigma düzeyleri yükseldikçe kusurlar azalır, ürün kalitesi yükselir ve maliyetler azalır.

Sonuçta müşteri daha çok tatmin olmaya başlar.

Sağlıkta da altı sigmayı bir metodoloji olarak kullanarak; uluslararası hasta güvenliği hedeflerimizinve sağlıkta kalite göstergelerimizin ne düzeyde olduğunu ifade edebiliriz.

Altı Sigma uygulamaları ile sağlık hizmetlerimizin ve süreçlerimizin ne durumda olduğu hakkında bilgi sahibi oluruz. Böylece diğer hastane sağlık  hizmetler ve süreçlerle kendimize ait olanları karşılaştırır ve sonuç olarak ne kadar ileride veya geride olduğumuzu anlarız.

Başarı ile sonuçlanmış bir Altı Sigma uygulaması neticesinde maliyetlerde azalma, üretkenlikte artış, pazar payında artış, hasta tatmininde artış, döngü-süresinde azalma ve kusur oranında azalma gibi birçok fayda elde edilebilir.

Altı Sigma yönetim sistemini isteyen herkes hastanesinde uygulayabilir.

Kusursuz sağlıklı günler dileği ile,

  Bu yazı 1921 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI