Bugun...

AYVANIN DA TAM ZAMANIDIR ŞİMDİ, AYVAYI YEMENİN DE…! - 12 Ekim 2018

 Tarih: 11-10-2018 23:13:00
Binay KAZAN

Ayva; bir sonbahar ve kış meyvesidir.

Çocukluğumda şu anda Çarşamba Pazarı’nın kurulduğu bomboş arazideki bahçelere, “ayva koparmaya” giden bizler için, bu meyvenin tadı da, anlamı da büyüktür.

50-55 Yıl öncesindeki Bursa’dan bahsediyorum tabii ki ben bu satırlarda…Bursa’nın henüz 200-250 bin nüfuslu olduğu ve birçok yerleşim mekanının henüz arsa/tarla vasfında kaldığı o güzel yıllardan…

Ama ayvanın popüleritesi hep yüksek kaldı bu şehirde ve ülkemizde…

Çünkü faydalı ve lezzetli bir meyveydi bizim için…Hep öyle de anıldı.

Besin değerleri açısından oldukça zengin bir gıda olan ayvanın kalbi güçlendirdiği ve kalpteki çarpıntıları giderdiği söylenir uzmanlarca…Hazımsızlık giderici olarak da kullanılan ayva, mide ve bağırsakların da dostu olarak anılır. Grip ve soğuk algınlığında ilaç niyetine kullanılan ayvanın, akciğer ve solunum yolu hastalıklarında da fırında pişirilerek çok kullanıldığını özellikle söylemek gerek…

Yani…İlaç gibi bir meyvedir ayva…

Şimdi ortalama 100 gram ayvadaki besin ve kalori değerlerini analiz ederek konunun ince ayrıntılarını tamamlamış olalım:15 mg C vitamini, 40 mg A vitamini, 15 gr kalsiyum,11 mg demir,17 mg.fosfor,15,3 gr. karbonhidrat ve 57 kalori…

100 Gram ayva; bir insanın günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 25’ini karşılarken, yüzde 4 K vitamini, yüzde 1’de E ve A vitaminleri de bu meyvenin içeriğinde bulunuyor.

                            AYVA ÜRETİMİNDE DÜNYA BİRİNCİSİYİZ

Şimdi bu değerli meyvenin üretimi konusunda, sözü konunun uzmanına bırakmak gerekiyor. Bursa Ticaret Borsası Meclis Başkan Yardımcısı İsmail Aslım beslenme uzmanları tarafından “eczane gibi meyve” olarak yorumlanan ayva ile ilgili istatistikleri paylaştı bizlerle: ”Ayva üretiminde dünya birincisi olan Türkiye’de; 64,5 bin dekarda 174 bin ton ayva üretiliyor. Bursa’da geçtiğimiz yıl 4 bin 416 dekar alanda 12 bin 261 ton ayva üretildi. Bursa; bu üretim kapasitesi ile Türkiye’nin 2.büyük ayva üreticisi oldu. Bu değerli ürünün ihracatı için de çalışmalar artırılarak sürüyor.”

BTB Meclis Başkan Yardımcısı İsmail Aslım; ayva üretiminde devlet desteğinin sağlanması halinde ayvanın ihracattaki payının ve değerinin artacağını belirterek şu sözlerle son durumu açıkladı:” Bu ürüne katma değer kazandıracak püre, komposto ve ayva çayı gibi segmentlerle ürün gamının genişletilmesi gerekiyor. Ayrıca ayva yaprağının ve çekirdeğinin kozmetik ve ilaç sanayiinde kullanılması da, ihracat payının artırılmasını sağlar. Kısacası; ayvanın değerini bilmek, bunu üretirken ve ihraç ederken ülke ekonomisine yapacağı katkıyı görmek gerekiyor”.

Evet…Ayva konusunda bilmediğimiz ne kadar çok şey varmış değil mi..?

Biliyoruz ki; kış geliyor. Manavlarda ve semt pazarlarında sapsarı renkli ve lezzetli ayvaları görmenin ve satın almanın zamanı geldi nihayet…Ama ayva fiyatlarının 7-8 liradan başlayacağını da söylüyor pazarcılar…Umarım ki kısa sürede fiyatı 3-4 TL’lere düşer de, herkes faydalanır bu eczane gibi meyveden…

Anlaşıyor ki; döviz kuru artışı kaynaklı zamlarla, birçok şeyin fiyatının astronomik düzeye çıktığı günleri de yaşıyoruz/yaşayacağız hep birlikte…

Yani yapılan insafsız zamlarla, ayvayı yiyeceğimiz günler de geldi gibi…

Eskiler; “Bu yıl ayva bol, kış da çok sert geçecek” derlerdi ya…

Bakalım ayvanın bol olduğu anlaşılan bu kış mevsimi, nasıl geçecek..?

Yılbaşına kadar yapılmayacağı açıklanan doğalgaz ve elektrik zamları ile, nasıl bir kış yaşayacağız..?

ÖZLÜ SÖZLER: Mutlaka “çayı koy, geliyorum” diyeceği dostları olmalı insanın…Kederlenince onlara kaçacağı…(Bahriye FİDAN)

-------------------------------------------------------------------------------------------------

                        NİLÜFER’E ŞİİR YAĞAN GÜNLER..!

Sanata ve kültüre verdiği önem ile tüm ülkede haklı bir üne kavuşan Nilüfer Belediyesi, yine bir sanat etkinliği ile göz kamaştırıyor.

Bu yıl 3.kez düzenlenen 3.Uluslararası Şiir Festivali dün yapılan açılış kokteyli ve Ezginin Günlüğü konseri ile başladı.

4 Gün sürecek Şiir Festivali’nde film gösterileri, sergi açılışları, söyleşiler, şiir okumaları ve dans gösterileri yapılacak.

Konak Kültürevi, 3 Fidan Parkı, Nazım Hikmet Kültürevi ve Misi Edebiyat Müzesi mekanlarında hayata geçirilecek olan festivale, 6 ülkeden 14 şair katılıyor.

Oldukça ilgi göreceğini umut ettiğim ve Nilüfer’e şiirler yağdıracak bu sanat etkinliğini takip etmek isteyen sanatseverler “Bit pazarına şiir yağıyor” mottolu bir etkinlikte sahaflardan birinci basım ve imzalı şiir kitapları satın alabilecekler.

Nereden bakılırsa bakılsın, tam anlamıyla bir sanat şöleni şeklinde geçmesi beklenen 3.Uluslararası Şiir Festivali’nin bu yıl ki ana teması” adalet” olarak belirlendi.

Şiirin cezbedici sesini duymak, şiirlerin sağanağında ıslanmak ve şair duygularının yüce platformuna ulaşmak için işte fırsat…

Haydi bakalım…Nilüfer’de şiirsel hayat başladı.  

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

  Bu yazı 5632 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI