Bugun...

DÜĞÜNLERDE; ORDÖVR TABAĞI, TAVUK VE PASTAYA DİKKAT..!

 Tarih: 13-07-2018 03:57:00
Binay KAZAN

Artık yaz mevsimini tam ortasındayız. Bu güzel mevsim ile birlikte insanlarımızı bazı sakıncalı tehlikeler de bekliyor bir yerlerde…Karayollarındaki trafik kazası artışları yaşanıyor. Deniz, göl, nehir ve göletlerde yoğun boğulma vakaları var.

Yaz mevsiminin en can sıkıcı olaylarından biri de; gıda zehirlenmeleridir.

Geçtiğimiz yıllarda Gemlik’te bir düğünde meydana gelen pasta zehirlenmesi olayı herkesin kulağına küpe olmalıydı aslında…Yaklaşık 300 kişinin düğün pastasından zehirlenmesi, yaz mevsimindeki gıda hijyeni ve güvenliğini bir kez daha gündeme getirmişti. Yıllar önce de Kültürpark’taki ünlü düğün merkezlerinden birinde, ara sıcak olarak dağıtılan küçük köftelerden de en az 50 kişi zehirlenmişti ve hukuk yoluna başvurmuşlardı.

Herkes bilmeli ki; yaz mevsiminin 4 tehlikeli gıdası var.

İyi korunmamış tavuk, tüketim süresi geçmiş yaş pasta, soğuk zinciri bulunmayan yumurta ve yine uygun şartlarda üretilmemiş peynir…

Hijyenik koruma şartlarına uygun davranılmadığı ve soğuk zincir kurulmadığı zaman, bu 4 gıda maddesi insanlar için oldukça fazla zehirlenme riski yaratıyor. Zehirlenme riski olan diğer gıda maddelerini de saymak gerekiyor ama…Mayonezli salatalar, bozulmuş yumurtadan yapılmış revani gibi tatlılar ve bayat balık…

İnsanların mutlu yaşam sürdürmeleri ve verimli olabilmeleri için;  dengeli, yeterli ve de sağlıklı beslenmeleri gerekiyor. Bu noktada unutulmaması gereken en önemli kriter ise; güvenli gıdalarla tüketmektir. Gıdayı üreten, işleyen, paketleyen, satan ve dağıtan özetle de; gıda işiyle uğraşan herkese önemli bir görev düşüyor.

O da; gıda güvenliğini yüzde 100 sağlamaktır.

Gıdanın kaynağında tarladan sofraya dek ulaştığı tüm süreçlerde, herhangi bir sağlıksız bulaşmaya tabi olmadan tüketileceği ortama ulaşması gerekiyor. Gıda üretiminde bulunan herkese, bu konuda önemli görevler düşüyor. Eğer bu işlem başarılı bir şekilde yapılırsa, sağlıklı ve güvenli gıda temini için herkes görevini layıkıyla yapmış sayılacaktır.

Ama…Madalyonun öbür yüzüne bakılınca; hiç de hoş olmayan bir görüntü  karşımıza çıkıyor. Gıda zehirlenmeleri hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerin temel sağlık sorunlarından biridir. Gelişmekte olan ve geri kalmış ülkelerde ise; hijyenik koşulların iyi olmaması, içme sularının uygun şekilde dezenfekte edilmeden tüketilmesi, besin üreticileri ile tüketicilerin bilinçsiz olması gibi ana nedenlerle zehirlenmeler yaşanmaktadır.

Gıda kaynaklı enfeksiyonlar, halk sağlığının önemli sorunları arasında sayılmaktadır. Gıda zehirlenmesi terimi; herhangi bir besin ya da içeceğin tüketimi sonucu meydana gelen enfeksiyon durumuna verilen genel bir tanımlamadır.

                         YÜZDE 100 GIDA GÜVENLİĞİ MÜMKÜN MÜ..?

Uzmanlar gıda zehirlenme sebeplerini analiz ederken önce zehirlenmenin görüldüğü yerleri, daha sonra da yaygın sebeplerini krite ediyorlar. 1993-1998 yılları arasında AB ülkelerinde yapılan araştırmaya göre; zehirlenmelerinin yüzde 42’si evlerde, yüzde 19’u restoranlarda, yüzde 15’i de yatılı okul, otel ve konaklama yerlerinde gerçekleşiyor.

Gıda kaynaklı zehirlenme vakalarının en yaygın nedenleri de; yüzde 46 ile yetersiz soğutma, yüzde 21 ile gıdanın hazırlık ile tüketimi arasındaki uzun süreç, yüzde 20 enfekte olmuş personel, yüzde 7 yetersiz araç-gereç kullanımı ve yüzde 5 de kötü malzeme kullanımı olarak belirlenmiş.

İstatistiki bilgilerden de anlaşıldığı gibi; soğuk zincirin her zaman kullanılması, sıcak havalarda pasta-tavuk-Rus salatası-peynir gibi gıdaların dikkatli korunması bir zorunluluk gibi görünüyor. Düğünlerde de; eğlence saatine kadar olan süreçte ordövr tabağının ve düğün pastasının da kesinlikle soğuk bir mahalde saklanması/korunması gerekiyor.

Yoksa…Ateş düştüğü yeri yakıyor. Zehirlenme olaylarında; bazen ölümler bile yaşanıyor.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ÖZLÜ SÖZLER: Hayatta öğrendiğim her şeyi 3 kelime ile özetleyebilirim: “Hayat devam ediyor”. (Robert FROST)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

                 “Açıkta duran gıdalar, sağlığınızı bozabilir..”

Hava sıcaklıklarının artması ile birlikte gündeme gelen gıda zehirlenmeleri konusunda Bursa Hayat Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Muhittin Pekuz’un bir bilgilendirme mesajı ulaştı elimize…

Dr. Pekuz; bütün besinlerde mikroorganizmalar ürediğini, buzdolabında saklanmayan ve açıkta kalan besinlerde üreyen büyük oranlı bu organizmaların zehirlemelere yol açtığı uyarısında bulundu.

Gıda zehirlenmelerinin bakteriyel ve kimyasal zehirlenmeler olarak 2 ana başlıkta değerlendirildiğine dikkate çeken Dr. Muhittin Pekuz, bakteriyel zehirlenmelerin  et, tavuk, süt ve yumurtadan kaynaklandığını belirtti.

Gıda zehirlemelerine yol açan bir başka faktöründe yaz döneminde ortaya çıkan sinek ve böceklerden kaynaklandığının altını çizen Dr. Pekuz; ”Yemekli düğün ve davetlerde toplu halde zehirlenme vakaları yaşanabilir. Özürlü gıdanın tüketiminden birkaç saat sonra bulantı, ishal, karın ağrısı ve kusma gibi zehirlenme belirtileri başlar. Gıda zehirlenmesi yaşayan hastalar bol sıvı almalı ve istirahat etmelidir. İshali durduracak ilaçlardan kaçınmak gerekebilir. İshalin uzaması ve kanlı ishal durumlarında hemen doktora başvurmak gerekir” dedi.

Görüldüğü gibi yaz mevsiminde gıda zehirlemeleri, suda boğulma olayları ve trafik kazaları insanların canını fazlasıyla yakıyor.

Dikkatli olmak ve mevsim şartlarına göre davranmak gerekiyor.

  Bu yazı 2382 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI