Bugun...

İSSİAD; sahipsizliğin sahibi mi oldu..? - 9 Kasım 2018

 Tarih: 09-11-2018 06:01:00
Binay KAZAN

Kent Meydanı’ndan başlayan ve Dürdane Köyü yokuşuna kadar süren bir yol adresidir İstanbul Caddesi…Eski adı Yeni Yalova Yolu olarak bilinir ama yeni adı ve yönü tescillenmiştir artık…

Ama bu cadde; her nedense sahipsiz kalmıştır yıllarca…İşlek ve oldukça hareketli olan bu caddeye, sahip çıkmamıştır ilgililer ve yetkililer…Sonunda bir STK çıkmış ve cesur bir davranışla “Bu cadde bizimdir ve sahip çıkacağız sorunlarına” diyebilmiştir.

İşte bu STK’nın adı İSSİAD (İstanbul Caddesi Sanayicileri ve İşadamları Derneği) olmuştur ve 50’yi aşkın üyesi ile Başkan Yakup Altınöz’ün önderliğinde, belirledikleri çalışma programına uygun etkinlikler yapmaktadırlar.

İSSİAD’ın konuğu olarak önceki gün Hilton Hotel’de yapılan bir basın toplantısına katıldığımda; hem derneğin geniş platformdaki faaliyetlerine tanık oldum, hem de İstanbul Caddesi’nin eski ve yeni sorunlarını öğrendim.

İsabetli oldu bu basın toplantısı benim için…Çünkü haftanın en az 5 günü geçtiğim bu caddeye dair, doğru bilgiler edinme fırsatına ulaştım.

                          RAYLI SİSTEMDEKİ YANLIŞLIKLAR  

İSSİAD Başkanı Yakup Altınöz’ün sıcak ve nükteli sohbeti ile başlayan basın toplantısına; derneğin 10 yönetim kurulu üyesi dışında Panayır Mahallesi Muhtarı Dursun Kara’ da katılmıştı. Başkan Altınöz; tam 40 yıldır İstanbul caddesi sakini olduğunu ifade ettiği açılış konuşmasında geçmişe dair çok güzel anılarını da paylaştı. Konuşması öncesinde tüm yönetim kurulu üyelerini tek-tek tanıtarak onlara jest yapan Başkan Altınöz: ”Ben bu caddede ticari faaliyete başladığımda burası ıssız bir alandı. Tofaş, Uludağ Gazoz ve Coca-Cola’nın imalat yaptığı binaların dışında caddenin sağında-solunda bina bile yoktu. Hatta firmamın binasını yaparken bazı sanayici dostlarım ’senin aklın mı yok. Buraya yatırım yapılır mı’ demişti. Şimdi bana bu lafları söyleyen arkadaşlarımın da bu bölgede sanayi tesisleri var” diyerek İstanbul Caddesi’nin 70’li yılların sonlarını anlattı.

Bölgenin ve caddenin sahipsizliğini görerek önce çevredeki firmalara 150 ziyaret yaptığını ve İSSİAD’a 50 üye kazandırarak sivil toplum faaliyetine başladığını belirten Yakup Altınöz, İstanbul Caddesi’nin bölgenin en geri kalmış ve sahipsiz hale gelmiş bir noktası olduğuna dikkat çekti. Sahipsizliğin sahibi olmak için İSSİAD’ı kurduğunu açıklayan Yakup Altınöz: ” Bu caddeyi adam etmeye kararlıyız. Sorunlarımız çok tabii ki…Öncelikle İstanbul Caddesi; doğuştan sakat doğduğunu belirtmek istiyorum. Raylı sistemde yanlışlıklar vardır. Kavşaklar düzensizdir ve şu anda bile karşıdan-karşıya geçen vatandaşlarımız trafik kazası sonucu yaşamını yitirmektedir. Biz bu sorunların sahibi olacağız ve caddemizi yaşanabilir bir mekan yapacağız” dedi.

                           YENİ ADLİYE’NİN AÇILIŞI NİSAN 2019’DA

İstanbul Caddesi’ne prestij kazandıracak bir yatırımdan da bahseden Başkan Altınöz, yetkililerle yaptığı görüşmeler sonrasında yeni Adliye Binası’nın Nisan 2019’da faaliyete başlayacağını bildirdi.

Konu ile ilgili görüşlerini paylaşan Altınöz: ”3 Bloktan oluşacak Bölge İdare Mahkemesi inşaatı tüm hızıyla sürüyor. İnşaatta 140 işçi çalışıyor. Ödenek de hazır durumda…Yani bu yatırım asla geç kalmayacak. Mevcut adliye binası 33 bin metrekare ama yeni yapılan adliye tam 83 bin metrekaredir. İşte bu yönleri ile 6 ay sonra açılacak Bölge İdare Mahkemeleri’nin İstanbul Caddesi için bir gurur kaynağı olacağını söyleyebilirim” diyerek herkesin merak ettiği bazı soruların cevaplarını da verdi.

Kısacası kentimizdeki 80’e yakın SİAD içinde, bölgesine yaptığı hizmetlerle anılan İSSİAD,  kuruluş amacına uygun başarılı bir STK izlenimi veriyor.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ÖZLÜ SÖZLER:  Yokuş aşağı gitmek kolaydır. Ama en güzel manzara, tepeden seyredilir. (Arnold BENNETT)

-------------------------------------------------------------------------------------------------

                          Bursalı SİAD’ların çalışma karneleri..!

Bilindiği gibi; ülkemizde kayıtlı 110 bini aşkın faal dernek bulunuyor. Bu dernekleri faaliyet alanlarına göre krite ettiğimizde; Bursa’da kağıt üzerinde SİAD özellikli 80 işadamı-sanayici derneğin varlığını gözlemleyebiliyoruz. Fakat bu yüksek sayının sadece 40’ın aktif durumda olduğunu, bu sayının da sadece 10-15’inin en azından ayda 1 kez bir etkinlik düzenleyebildiğine tanık oluyoruz.

Bursa’da geçmiş dönemde SİAD’lar arasındaki güç birliğine katılmış bir ekonomi yazarı olarak; bu durumu yadsımamak olanaksız... Ne yazık ki; Bursa’ ve ilçelerindeki SİAD’ların çoğunun aktif  STK’lıktan uzaklaşarak, 3 yılda bir genel kurul yapabilen birer tabela derneğine dönüştüğünü görebiliyoruz.

Bilinmeli ki; şu anda yaşadığımız kentte 80’e yakın SİAD ve ekonomi nitelikli dernek var ama bunların sadece 22’si aktif olarak faaliyet gösteriyor.

Bu derneklerin isimlerini tek-tek yazarak onları onore etmem ve ekonominin bu zorlu dönemecinde her şeye rağmen yoğun faaliyet sürdürdükleri için kendilerini kutlamam gerekiyor.

BURSA SİAD Ligi’nde; geniş üye portföyü ve enerjik faaliyet planlamaları ile BUSİAD’ı ilk sıraya koymam bir zorunluluk…BUSİAD; Bursa’nın lokomotif SİAD’ı olarak her zaman bir numara olmayı hak ediyor.

BUSİAD’tan sonra MÜSİAD, BOSİAD, BALKANTÜRKSİAD, BUMİAD,TÜGİAD Bursa, GESİAD, NİLSİAD , TÜMSİAD ve RUMELİSİAD ’ı saymam gerek…Bu 10 dernek de son dönemde yaptıkları çalışmalarla, “içi boş birer STK” olmadıklarını kanıtlıyorlar.

İstim üstündeki ilk 10 SİAD’ı saydıktan sonra; şimdi ikinci gurup SİAD’ları saymam lazım…Aşağıda isimleri yazılı; derneklerde gerektiği anlarda, gerektiği kadar yaptıkları çalışmalarla kendilerini asla unutturmuyorlar: DOSABSİAD, İSSİAD, TOSYÖV Bursa, BATISİAD, ANASİAD, BİSİAD, ÇASİAD, KSİAD, HOSABSİAD, GÜSİAD, MADSİAD ve MOBSİAD

İşte bu 22 SİAD dışında; YESİAD, KARSİAD, İZGİAD, ORSİAD, CUMSİAD gibi kuruluşlar da var ama onlar tüzükleri gereği yapmaları gereken çalışmaların çoğunu yapmıyorlar ki, hiçbir zaman gazetelerin ekonomi sayfalarında ve sosyal medyada yer alamıyorlar.

Yani bir tabela derneği olmaktan kurtulamıyorlar.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

  Bu yazı 7845 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI