Bugun...

SEZAR’IN HAKKINI SEZAR’A VERMEK..! - 05 Aralık 2018

 Tarih: 04-12-2018 23:47:00
Binay KAZAN

Önceki gün bu köşede yayınlanan “Bursa’nın en etkin SİAD’ı hangisi?” başlıklı yazımdan sonra, hem olumlu hem de olumsuz bazı görüşlerle karşılaştım.

Yazımdaki yorumlara katıldığını ve SİADLAR LİGİ ilk 10 sıralamasının doğru olduğunu söyleyen dostlarım da oldu, “bu işte bir yanlışlık var. Bizim SİAD’ta ilk 10 arasında olmalıydı” diyen bazı SİAD yöneticileri de…

Tüm görüşleri saygı ile karşılarken, Bursa’nın en etkin SİAD’ı sıralamasını hangi sıfatla yaptığımı soran bir okurun sorusunu yanıtlayarak yazıma başlangıç yapmak istiyorum.

Bilinmeli ki ben eski bir SİAD başkanıyım. 1998-2002 yılları arasında 28 SİAD’ın birleşerek hareket ettiği Güçbirliği Platformu’na, bir SİAD Başkanı olarak katıldım. BUSİAD’ın önderlik ettiği bu platformda; Eski Bursa Valisi Ali Fuat Güven’in değerli katkıları ile Yenişehir Havalimanı’nın hizmete açılması, Bursa-Havaalanı bölünmüş yolunun yapımı, BUTTİM’e Laleli gibi bir işlerlik kazandırılması çalışmaları ve Bursalı KOBİ’lerin sorunlarına sahip çıkılması gibi kent yararına olan etkinlikleri yaptık.

YESİAD’ın 3 dönem Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yapmış biri olarak; Bursa’daki SİAD’ları yorumlama gücünü kendimde buluyorum. 35 Yıllık bir gazeteci-yazar olmam ve Bursa Ekonomi Gazetecileri Derneği Başkan Yardımcısı görevim nedeniyle de, Bursa basınını yakından takip ediyorum.

Ayrıca Bursa’da faaliyet gösteren SİAD’ların, 2017-2018 yılındaki toplam 395 faaliyetinin arşivine de sahibim.

Yani “Hangi SİAD’ın hangi etkinliği yaptığını” arşivimde görebiliyorum. İşte bu yüzden; son 2 yılda 59 etkinlik yaparak, Bursa’nın en etkin SİAD’ı olmayı hak eden BUSİAD’ı belirlemem çok zor olmadı.

Sıralamada BUSİAD’ı takip eden, BALKANTÜRKSİAD ve BOSİAD’ın da düzenlediği etkinliklere konuk olarak katıldım faaliyetlerinin çoğunu izledim. İşte bu gerekçelerle “Sezar’ın hakkını Sezar’a vererek” BUSİAD’ı en etkin SİAD ilan ettim.

İyi ki böyle bir analiz yaptım ve iyi ki Bursa’nın 10 etkin SİAD’ını kamuoyu ile paylaştım. Beni arayarak; bundan sonra ilk 10’a girmek için daha gayretli olacaklarını belirten SİAD yöneticileri ve Başkanları için itici bir güç oluşturduğumu görüyorum.

Bu nedenle de keşke yerine iyi ki demeyi, kendim için de bir gurur kaynağı kabul ediyorum.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ÖZLÜ SÖZLER: İnsanlara öyle değer veriniz ki, o değere gerçekten sahip olmayı istesinler. (Dale CARNEGİE)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

        ELEKTRİK KESİNTİLERİ KOBİ’LERİ NASIL ETKİLER..?

Yaşadığımız bu güzel kent; bir taraftan da KOBİ türü küçük ve orta ölçekli firmaların da çok fazla olduğu bir üretim kentidir.

Bursa’nın; Vatan Mahallesi, Küçük Balıklı, Altınova, Vişne Caddesi ve Hipodrom civarında irili-ufaklı birçok KOBİ işletmesi bulunmaktadır. Ama bu üretim merkezlerinin finansman ve kredi sorunlarının yanı sıra, elektrik kesintisi gibi üretimi direkt olarak ilgilendiren başka sorunları da bulunmaktadır. İhracat yapan ve Türkiye ekonomisine döviz kazandıran bu tür küçük işletmeler, elektrik kesintisi sürprizleri yaşamak istemiyorlar artık…

Dün bu yazıyı yazarken arayan sanayici bir okurum:” Altınova Mahallesi’ndeki üretim tesisisin yakınında bir kamyonun elektrik kablolarını koparması nedeniyle yaklaşık 2 saat elektriksiz kaldıklarını” söyledi. Bursa gibi Türkiye’nin 4.büyük kentinde tabii ki artık programsız elektrik kesintileri olmamalıdır.  Elektrik dağıtım hatlarının direklerle sağlandığı birçok mahallede; hem kötü hava şartlarından, hem de yüksek tonajlı kamyonlar nedeniyle zaman-zaman hatlar kopmaktadır. İnsan sağlığı ve güvenliğini de riske eden bu olumsuzluklardan kurtulma yolu; elektrik hatlarını yeraltına alınmasıdır. Ama ne yazık ki bu çağdaş önlem, henüz Bursa’nın birçok mahallesine ulaşmamıştır. Elektrik kabloları mahalle aralarında hala evlerin balkonlarının yanındaki direklerden geçmektedir.

 

Şimdi ben…Plansız ve programsız elektrik kesintilerinin sona ereceği ve UEDAŞ’ın KOBİ sorunlarına  daha çok sahip çıkacağı günleri hayal ederek yazımı sonlandırıyorum.

Haydi hayırlısı…

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

  Bu yazı 6594 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI