Bugun...
SON DAKİKA

YERLİ MALINA DÖNÜŞÜN TAM ZAMANIDIR ŞİMDİ… 21 Eylül 2018

 Tarih: 20-09-2018 22:30:00
Binay KAZAN

Dünya ülkelerinde son dönemlerde giderek artan olağanüstü durumlar ve ekonomik sıkıntılar, aslında yeni yöntem ve kaynak arayışlarını da gündeme getiriyor.

Örneğin Türkiye’de; eskiden çok revaçta olan bir akımdı yerli malı tüketmek…Ama son 30-35 yılda ithalat cenneti bir ülke olduktan sonra, “yerli malı-yurdun malı” özdeyişlerini unutmak zorunda kaldık. Ama bunu yıllar sonra bir zorunluluk olarak, yeniden hatırlamak da güzel bir şey oldu galiba…

Görünen köy kılavuz istemiyor. Ülkemizin üzerine çöken kara bulutların üstesinden gelmek için, “yerli malına yeniden dönmek gerek” artık bir zorunluluk olarak…

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan; önceki gün katıldığı “yerli üretim logo toplantısında” fiyat etiketlerini gündeme getirerek, aslında eski olan ama yeniden hatırlanan yerli malı mottosuna geri dönüldüğünü bildirdi.

Kendi ürettiği malı tüketen ülkelerin zenginleşmemesinin olanaksız olduğunun altını çizen Ticaret Bakanı Pekcan, oldukça anlamlı sözler söyledi bu toplantıda: ” Bu topraklarda üretilen ürünleri hep beraber tüketip, tüketilenleri hep beraber üretmek için buradayız. Bize inanan ve ürünlerini bizimle beraber üreten yabancı firmaların ürettiği ürünler de yerlidir. Onlarda artık –yerli üretim- logosunu kullanacaklardır. Yerli üretim bizim zenginliğimiz, gücümüz ve mutlu geleceğimizdir”.

Görüldüğü gibi ülkemizde yeniden yerli üretime güç kazandırılıyor. Artık çarşı-pazar ve marketlerde kullanılan ”yerli üretim logoları” ile bu ülkenin mallarını tanıyıp, onları satın alarak ülke ekonomisine güç kazandıracağız.

Tasarruf etmeyi ve gereksiz harcamalardan kaçınmayı unutmadan tabii ki…

Çünkü başka çıkış yoktur.

Üretmek ve gerektiği kadar tüketmekten başka çare kalmamıştır önümüzde…

ÖZLÜ SÖZLER: Eğer bir gün birisi size alın teriyle zengin olduğunu söylerse, ona kimin alın teriyle olduğunu mutlaka sorun. (George Bernard SHAW)

                          ÜRETTİĞİNDEN FAZLASINI

                TÜKETMEYEN ÜLKELERDE VAR..!

Finlandiya Cumhuriyeti; yerli malı kullanmayı ulusal ilke edinmiş bir Kuzey Avrupa ülkesi olarak tanınıyor. 1995 Yılında Avrupa Birliği ülkesi olarak kabul edilen bu soğuk ama şirin ülke, ilginç ekonomik istatistiklere sahip…Dünyada AR-GE harcamaları için gayri safi milli hasıladan en yüksek oranda pay ayıran ( yüzde 3,7) Finlandiya’da tam 12 adet mükemmel araştırma merkezi ve 21 üniversite bulunuyor.

Dünyanın en gelişmiş elektronik ve bankacılık sistemine sahip olan ülke; telekominikasyon, elektronik ve bilgi teknolojisinde Avrupa kıtasının liderliğini sürdürmektedir. Finlandiya’nın Nokia markası, 2001 Yılında ünlü ekonomi dergisi Business Week tarafından dünyanın en büyük 6.markası seçildi. Son 5 yılda kan kaybeden Nokia o dönemde; 35 milyar dolarlık marka değeri ile dünya cep telefonu pazarının en büyük firması oldu. Bu ülkede kullanılan cep telefonlarının yüzde 98,8’inin yerli malı telefon olması da, bence en önemli kriterlerden biridir.

Kişi başına milli gelirin 25 bin doları aştığı Finlandiya, Şeffaflık Örgütü raporlarında: en az yolsuzluk yapılan ülke unvanını defalarca almıştır.

                                 2.EL GİYSİ PAZARLARI REVAÇTA

Finlilerin en karakteristik özelliği; tutumlu olmasıdır. Bunu şu ilginç örnekle anlatmak mümkün; Finlandiya’da birçok eskici dükkanı (kripari) bulunuyor. Tüm ülkeye yayılan bu işyerleri, insanların giyim merkezlerini oluşturuyor. Kullanmaktan bıktığı giysisini getirerek bu işyerlerinden 2. el giysi alan Finliler, bunun için küçük bir değişim bedeli ödüyorlar. Kimsenin eski eşyalarını çöpe atmadığı ve değerlendirme yolunu tercih ettiği ülkede, göz kamaştıran milli gelirlere rağmen insanların 2.el giysi tercihleri ülkenin refahının getiren bir faktör olduğu konuşuluyor.

5 Milyon 161 bin kişinin yaşadığı Finlandiya’da 2,4 milyon kişinin çalışarak katma değer yaratması çok önemli bir istihdam zenginliğini yansıtıyor. Neredeyse her 2 kişiden biri çalışıyor ve ülke ekonomisine katkı sağlıyor. Ülkesinde üretilen mallara sahip çıkarak, çok zengin bir ülke olmalarına rağmen tasarruf yaparak ve ülke değerlerine sahip çıkarak “ekonomik anlamda bir mucize gerçekleştiren” Finliler, bugün birçok ülkenin gıpta ile baktığı bir zenginliği yaşıyorlar. Anlaşılıyor ki: Finlandiya mucizesini yaratan şey, yerli malı tüketme alışkanlığı ile tasarruf felsefesidir.

Bu felsefenin ülkemizde de yaygınlaşması için herkesin çaba harcaması gerekiyor galiba…

Dış ticaret açığı ve cari açık gibi sorunların olmadığı ülkelerden biri olan Finlandiya, ekonomik anlamda Türkiye’nin örnek alacağı bir ülkedir. Kazandığından fazlasını harcamayan bu ülke insanları, yerli malı felsefesinin de dünyadaki en büyük savunucusudur.

Darısı ülkemiz insanlarının başına..!             

  Bu yazı 3709 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI