Bugun...

Topal Ördek - 28 Nisan 2019

 Tarih: 28-04-2019 00:08:00
Burak TOK

31 Mart yerel seçimlerinin üzerinden tam 28 gün geçmesine rağmen tartışmalar son bulmak bilmedi.  Dün AK Parti’nin 28. İstişare ve Değerlendirme Toplantısının açılışını yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yine seçimlerle ilgili net açıklamalarda bulundu.  Erdoğan,  bu sefer açıklamalarına vatandaşın ağzından sözler yer verdi. Seçimin şaibeli olduğunu “Milletimiz diyor ki, bu İstanbul benim içime sinmedi. Burada bir şaibe olduğu kesin” sözleriyle açıklayan Erdoğan,  sonrasında ise encümenlik konusuna değindi. TBMM'den geçirilecek bir yasa değişikliği ile belediye encümeni seçim sisteminin değiştirileceğinin sinyalini veren Erdoğan, “Encümende atanmışlar mı hakim olacak, seçilmişler mi? Tabii ki de seçilmişler. Geçmişte öyle diye buna böyle mi devam edecek? Yanlışın neresinden dönerse kardır diyerek bu yanlışı düzeltmek lazım” dedi.

Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediyeleri 20 yıldan fazladır AK Parti’li başkanlar tarafından yönetiliyordu. Erdoğan da ne belediye başkanlığı, ne başbakanlığı ne de cumhurbaşkanlığının ilk döneminde hiç belediye encümeninde “seçilmişler/atanmışlar” dengesinden hiç söz etme gereği duymamıştı. Türkiye’nin en önemli iki şehrindeki belediyeler kaybedilince bu konular ilk defa konuşmaya başladı. Peki, Erdoğan’ın bu çıkışı ne değiştirecek.

Encümende de seçim sistemi değiştirilir ve encümen üyelerinin çoğunluğunun belediye meclisi tarafından seçilmesinin önü açılırsa eğer, Ankara ve İstanbul örneğinde, belediye yönetiminde belediye başkanının pek çok yetkisi elinden alınmış olacak. Böylelikle Erdoğan’ın CHP için ‘topal ördek’ benzetmesi hayata geçmiş olacak. Yani CHP’li belediyelerin çalışma alanları kısıtlanacak.

 

  Bu yazı 6150 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI