Bugun...
SON DAKİKA

Manifesto - 1 Şubat 2019

 Tarih: 01-02-2019 08:29:00
Burak TOK

Seçimlere az bir süre kala Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin merakla beklenen seçim manifestosunu açıkladı. 11 maddeden oluşan manifestoda önemle vurgulanan madde gönül belediyeciliği oldu. Erdoğan, yatırımlar ve projelerinin yanı sıra en çok halkın gönlünü kazanmaktan söz etti. Ülkede yaşanan krizlerin özellikle halkın cebini vurmasıyla iktidara eleştiriler daha da sertleşmişti.  İktidar da bunun bilincinde olduğu için açıklanan manifestoda en çok halkın gönlüne dokunmak yönünde bir rota çizdi. 31 Mart seçimleri AK Parti’nin kurulduğu günden bu yana en çok zorlanacağı seçim olacağını düşünüyorum.
Belediyecilikle ilgili açıklamalara bakacak olursak eğer AK Parti’nin belediyeciliği tartışılmaz. Evet birçok hatalar yapıldı ama hataları unutturacak projeler de hayata geçirildi. Özellikle Ankara ve İstanbul önemli projelerle vizyonlarını yükseltti. Bursa ise yine aynı şekilde ama Ankara ve İstanbul’a harcanan yatırımlarının yanına bile yaklaşamayacak durumda. Bursa’da en büyük kabus tabiî ki ulaşım. AK Parti’nin Büyükşehir Adayı ve mevcut Başkan Alinur Aktaş’ın önceliği de bu konu olacak. Bursa’nın geleceğini kapsayan Master Plan’a ise Ankara’dan destek alınacak. Bursa’nın tüm yatırımların yanı sıra 2 tane büyük kanayan yarası var. Biri Doğanbey TOKİ’ler bir diğeri ise harcanan paralardan dolayı durdurulamayan T2 tramvay hattı. Büyükşehir akıllı kavşak uygulamaları ve ufak dokunuşlarla büyük ölçüde trafiği rahatlatsa da yeni dönemde büyük projelerle değerine değer katacak, yaşam kalinisini arttıracak. AK Parti ve Bursa 31 Mart 2019 imtihanından başarıyla çıktığı takdirde Erdoğan’ın altını çizdiği yepyeni bir şehircilik hamlesinden en büyük paylardan birini Bursa alacaktır. 
Yepyeni bir şehircilik hamlesi nedir? Diye soracak olursanız eğer… Plansız şehirleşmenin kökünü kurutulacak ilkesiz, işlevsiz ve denetimsiz planlama da ortadan kaldırılacak. Bunların yanı sıra AK Partili belediyelerin daha yakından takibi için Genel Merkezde faaliyete geçirilecek. 

Altyapı ve ulaşım konuları çözülmeden şehirler gerçek anlamda şehir haline getirilmiş olmuyor. Seçim manifestosunda alt yapı hamlelerine de değinen Erdoğan, önümüzdeki dönemde, içme suyu, yağmur suyu, kanalizasyon, doğal gaz, enerji ve iletişim hatları gibi temel altyapı sorunları tamamen çözülmemiş hiçbir şehrin kalmayacağını söyledi.  Erdoğan ayrıca, AK Parti’li olmayan belediyelerde de altyapı eksiklerinin tamamlanması çalışmalarını yakından takip edeceklerini ve parti ayrımı yapmadan hizmete devam edeceklerini aktardı.
Umarım tüm yapılacak yatırımlarla başta Bursa olmak üzere tüm şehirlerimiz çağ atlar.

Tek dileğimiz 31 Mart gününü demokrasi şöleni içinde geçirmek ve yeni dönemde yeni hizmetlerle daha yaşanabilir şehirlere sahip olmak. 

 

  Bu yazı 4621 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI