Bugun...

Poşet vergisi - 4 Ocak 2019

 Tarih: 04-01-2019 09:04:00
Burak TOK

İyi dileklerle, yeni hedeflerle ve umutlarla başladığımız yeni yılda güzel ülkemizin vatandaşlarının ilk derdi poşetin artık 25 kuruşa satılması oldu. Doğalgaz, Elektrik, su faturalarına yapılan zamlar, aynı zamanda Dolar ve Euro’daki yükseliş ve tüm bunlara ek olarak akaryakıt fiyatlarındaki büyük yükseliş geride kaldı. Şimdi sıra ufak gözüken ama detaya bakıldığında ortaya çıkan rakamların şaşırttığı poşet vergisi. Halkımız şu an bu işin mizahında. Bir kesim de var ki tamamen bu uygulamaya karşı ama bizler biliyoruz ki birkaç ay sonra sanki senelerdir poşeti parayla alıyormuşuz gibi alışacağız ve benimseyeceğiz. 
Montu poşet yapanlar, gerekirse pantolonumu çıkartıp poşet yaparım diyen ve poşeti kullandıktan sonra geri getirip iade edenler… Peki bunun maddi boyutunda durum nedir?
Çevreyi korumak için 25 kuruşa poşet almak mı daha mantıklı yoksa geri dönüşüme iade adiliğinde vatandaşa poşet başına 25 kuruş vermek mi? İlk önce bu soruyu cevaplamalıyız. 
Sosyal medya üzerinde birçok hesap yapıldı, 25 kuruşa poşetten kim ne kazanacak diye…
Peki, 1 tane poşet 25 kuruşsa 1 kilo poşet ne kadar?
Orta boy 160 adet poşetin bulunduğu 1 kilo paketin fiyatı 13 ila 17 TL arasında değişiklik gösteriyor.  O zaman şöyle bir hesap yapalım. Orta fiyat olarak bir kilo poşeti 15 liradan alındığını farz eder ve bizimde bir poşete 25 kuruş verdiğimiz değerlendirilirse, 15 liraya alınan poşettin tamamının satış fiyatı 40 TL’ye tekabül ediyor.  Devlet ise bu hesaplamadan bizlerin verdiği 25 kuruştan poşet başına 0.15 kuruş kazanç elde ediyor. Bu da yaklaşık 1 kilo poşetten 25 Lira kazanç elde edildiğini gözler önüne seriyor.  Esnafın ödediği KDV’de bu işe eklendiğinde devletin kazancı poşet başına 0.18 gibi bir rakama çıkıyor. Aslına bakarsak yine burada mağdur küçük esnaf. Kanuna göre poşetlerin barkotlu olması gerekiyor. Bu da esnaf için yine bir baskı ücreti olarak da ortaya çıkıyor. 
Neyse…..
Ee… Ne demiş atalarımız ‘Damlaya damlaya göl olur’

 

  Bu yazı 4248 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI