Bugun...
SON DAKİKA

Seçim Bitti Kriz Bitmedi - 4 Nisan 2019

 Tarih: 04-04-2019 08:25:00
Burak TOK

31 Mart yerel seçimleri biteli 4 gün olmasına rağmen tartışmalar, krizler, hareketler bir türlü bitmedi. Geçtiğimiz günlerdeki yazımda 31 Mart gecesi gazetenden gece saat 4 civarı çıktığımızı ve Binali Yıldırım’ın başkanlığını ilan ettiğini yazmıştım. Ancak sabah uyandığımız da Ekrem İmamoğlu’nun önde olduğu YSK verilerine işlenmişti. Yaklaşık 3 gündür YSK’nın kesin olmayan sonuçlarına göre CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’un yeni belediye başkanı olarak gözüküyor. Önceki gün Anıtkabir ziyareti ile tartışmaların odak noktası haline gelen İmamoğlu, dün YSK’yı göreve çağırıp, ‘mazbatalarımızı verin’ çağırısında bulundu.  İmamoğlu açıklamalarında 1994'te yapılan seçimler sonrası çekilen Erdoğan’ın fotoğrafı ile seslendi. İmamoğlu, "25 yıl sonra kazananın elini kaldırmak bu kadar zor mu? Gelin elimizi ayağa kaldırın" dedi.

Krizin diğer gündemindeki Binali Yıldırım ise; Ekrem İmamoğlu’nun açıklamalarına cevap verdi. Yıldırım,  “Seçim tamamlandıktan sonra yolsuzlukları, şikayetleri dinleyip karara bağlamak YSK'nındır. Çok açık ki, seçim bitmiştir itiraz etme devam etmektedir. Bugün olan bir şey değil. Bugüne kadar birçok yerde olmuştur. Birçok ilde olduğu gibi İstanbul'da da itiraz süreci devam ediyor. Seçimin patronu YSK'dır. Seçimin sahibi ne Ekrem İmamoğlu ne de Binali Yıldırım'dır” açıklamasını yaptı.

Yapılan bu açıklamalardan sonra ve gelişen süreçle birlikte ‘tutarsızlıklar’ ortaya çıktı. Daha hiçbir resmi sonuç ortada yokken İstanbul’un her köşesine ‘Teşekkürler İstanbul’ pankartları asan AK Parti’nin bugün ‘itiraz süreci devam ediyor. Seçimin patronu YSK'dır’ açıklaması yapması da kafa karıştırıcı tabiî ki .  İmamoğlu’nun Anıtkabir’e ziyaret gerçekleştirmesi ve mazbatasını istemesi tepki çekerken,  AK Parti tarafından asılan ‘Teşekkürler İstanbul’ ilanlarının gündemde yeteri kadar tartışma yaratmaması da bir o kadar ilginç.

 

  Bu yazı 3644 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI