Bugun...

Hastane krizi - 24 Mayıs 2019

 Tarih: 24-05-2019 09:16:00
Burak TOK

TÜİK verilerine göre Bursa’nın kişi başına düşen doktor sayısı, yatak sayısı gibi sağlık hizmetlerinde Türkiye ortalamasının çok altında olduğu açıklanmasının ardından CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın konuyu meclise taşıdı.

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, Bursa’da mevcut hastanelerin yetersiz kaldığı, hasta yatak sayısının ihtiyaçları karşılamadığı, dönem dönem bazı hastaların çevre şehirlere sevk edilmek zorunda kalındığı halde Muradiye Devlet Hastanesi, Türkan Akyol Göğüs Hastalıkları Hastanesi ve Zübeyde Hanım Doğum Hastanesi’nin kapatılarak Şehir Hastanesi’ne taşınmasındaki gerekçenin açıklanmasını talep etti.  Aydın, hastanelerdeki yatak sayısından, hemşire sayısına kadar birçok veriyiaçıklarken, konuşmasındaki en dikkat çeken ayrıntı üç hastanenin Şehir Hastanesi’ne taşınma gerekçesi olarak öne sürdüğü sözler oldu. Aydın,  “Türkiye genelinde şehir hastanelerinin yapım ve işletmelerini üstlenen firmalara doluluk sözü verildiği için mi Bursa’daki üç hastane için taşınma hazırlığı yapılmaktadır” sorusunu yöneltti.

Bu sorulan iddiaların gerçeklik payı ise korku veriyor. Şehir Hastanesinde doluluk oranıyla ilgili bir söz verilmiş ve sırf bu yüzden merkezdeki hastaneler kapatılıp insanlara zulüm yapılacaksa vay halimize…

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, ayrıca OECD’nin son raporlarına da değindi. OECD'ye üye ülkelerin genelinde nüfusa düşen doktor sayısının binde 3,4, hemşire sayısının binde 9, yatak sayısının ise binde 4,7 olarak ortaya çıktığını belirten Aydın, Türkiye'de ise bin kişiye düşen doktor sayısı 1,8, hemşire sayısı 2, yatak sayısı ise 2,7'de kalarak OECD sonuncusu olduğunu söyledi.

Son TÜİK rakamlarına göre ise, Bursa’da hekim başına düşen hasta sayısı 627, hemşire sayısı 534, yatak başına düşen hasta sayısı 415'tir. Bursa’da mevcut hastane yatak sayısı 6 bin, Türkiye ortalamasına göre olması gereken yatak sayısı 8 bin 700'dür.

Verilere göre tablo göründüğü gibi pek iç açıcı değil. Aynı zamanda şehir hastanesinin uzaklığı da kafalarda soru işareti oluşturan bir başka detay. Halkın şuan ki mevcut sistemde Şehir Hastanesi’ne ulaşması adeta halka işkence verir.

Şehir Hastaneleri modern yapılarıyla ve gösterişleriyle umut veriyorken, şehirdeki hastaneler kapatılıp insanlara zulüm yapılması görmezden gelinemez.

Umarız bu gündeme gelen detaylar gerçekleşmez…

  Bu yazı 6305 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI