Bugun...
SON DAKİKA

Kuruyemişler - 10 Mart 2019

 Tarih: 10-03-2019 00:24:00
Dilara GÜNEY

FDA düşük kolesterol içeren diyetin bir parçası olarak günde 50 g kuruyemiş tüketiminin kalp sağlığını riskini azalttığını ve bu ibarenin tüm kuruyemiş paketlerinin etiketlerine yazılması gerektiğini onaylamış.

ANTEP FISTIĞI

Lutein ve zeaksantin içeren antioksidanlar içerir. Bağışıklılık sisteminizi korur. Süper bir yağlı tohum olan Antep fıstığını her gün 24 adet tükettiğinizde günlük vitamin B1 ve fosfor ihtiyacının da %70′ini karşılarsınız.

Önerilen porsiyon: 24 adet

ÇİĞ BADEM

E vitamini ve magnezyum için mükemmel bir kaynak, aynı zamanda kalsiyum ve folat içerir.

İçeriğindeki faydalı yağlar tok kalmanıza yardımcı olur. Güçlü tırnaklar ve saçlar konusunda etkilidir. Her gün 12-14 adet badem tüketerek; günlük magnezyum ihtiyacınızın %45′ini, bakır ihtiyacının %20′sini karşılarsınız.

Amerikan Kalp Cemiyetinin 2015 yılında yaptığı araştırmaya göre bademin kalp hastalıklarına karşı önleyici etkisi dışında bel çevresi yağlanmayı azaltıcı etkisi olduğu da tespit edilmiştir.

Badem ilavesi yapılmış diyet, kontrol diyeti ile karşılaştırıldığında non-HDL-C ve hatta LDL-C’ de düşüş gözlenmiştir. Badem tüketimi ayrıca toplam vücut ağırlığında bir farklılık olmamasına rağmen abdominal yağlanma ve bacak yağlanmasını azaltmıştır.

İdeal porsiyon: 12-14 adet

FINDIK

Tekli doyamamış yağ asitleri içeren fındık; E vitamini, bakır ve magnezyumun mükemmel bir kaynağıdır. Kalp ve damar sağlığı açısından faydaları yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Kolesterolü düşürür, kalp ritmini düzenlemeye yardımcı olur. E vitamininden zengin içeriği ile daha parlak bir cilde sahip olmana yardımcı olur.

Fındığın iştah kontrolü ve enerji alımını dengeleyici etkisi yapılan birçok araştırma ile kanıtlanmıştır.

New England Tıp Dergisi'nde yayımlanan bir çalışma; en büyük faydayı her gün bir porsiyon fındık tüketenlerin gördüğünü söylüyor. Çalışmada 120 bin kişi, 30 yıl boyunca izlenerek; her gün fındık tüketenlerin yaşam süresinin hiç yemeyenlere oranla yüzde 20 daha uzun olduğu saptanmıştır.

İdeal porsiyon: 10 adet

CEVİZ

Formda bir kalp ve güçlü bir hafıza istiyorsan beslenmende cevize yer açmalısın!

Akdeniz diyetinin ayrılmaz bir parçası olan omega-3’ün en iyi bitkisel kaynaklarından biridir ceviz.

Cevizdeki yüksek orandaki omega-3 yağ asitleri kalp hastalıklarını, inmeyi, diyabeti, yüksek kan basıncını ve klinik depresyonu azaltıyor.

İdeal porsiyon: 4 tüm ceviz

Herkese iyi pazarlar !

 

  Bu yazı 10402 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI