Bugun...

Yoğurt mucizesi - 31 Mart 2019

 Tarih: 31-03-2019 00:27:00
Dilara GÜNEY

Yoğurt, Türk mutfağının vazgeçilmez bir süt ürünüdür. Laktik asit fermantasyonu sonucunda elde edilen ve canlı laktik asit bakterileri içeren fermente bir üründür. Esansiyel besin maddelerini içermekle beraber probiyotik, lif, vitamin ve mineral eklenmesi ile takviye bir gıda haline gelmiştir.

2010 yılında Türkiye’de yapılan bir çalışma göre toplumun %74’ü süt grubu ürünlerden belirlenen sınır değerin altında tüketmektedir. Çalışmada yetişkinlerin, bir ay boyunca haftada 5-6 kez yoğurt tükettiği görülmüştür.

Yetişkinlerin günlük 1200 mg kalsiyum almaları gerekmektedir.

Yoğurt tüketiminin kronik hastalarla ilişkisi incelendiğinde, yapılan çalışmalar Tip2 diyabeti önlemede yoğurt tüketiminin önemli bir rol oynadığını göstermiştir. Son yapılan analizler, düşük yoğurt tüketimine kıyasla, günlük 1 çay bardağı kadar yoğurt tüketiminin tip 2 diyabet riskini %14 düşük olduğunu göstermiştir.

Kore’de yapılan bir çalışmada da, yoğurt tüketiminin düşük serum trigliserid düzeyleri ile ilişkili olduğu görülmüştür.

Yoğurt kolay ulaşılabilir bir protein kaynağıdır. İçerisinde yüksek kalsiyum ve potasyum bulunur. Ana yemeklerle tüketebileceğiniz gibi, ara öğünler için güzel bir alternatiftir.

Ara öğün olarak, 3 kaşık yoğurt + 3 yemek kaşığı sade yulaf ezmesi ve 1 adet taze meyve ile hem tatlı ihtiyacınızı karşılayıp hem de tok kalabilirsiniz.

‘Evde nasıl sağlıklı yoğurt yaparız?’ sorusunu danışanlarımdan sıkça duyuyorum. En doğru yöntem, cam şişe günlük süt ile yoğurt mayalarken, içerisine mutlaka probiyotik eklemeniz olacaktır.

Herkese iyi pazarlar !

  Bu yazı 8723 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI