Bugun...

Çölyak hastalığı - 20 Ocak 2019

 Tarih: 20-01-2019 00:07:00
Dilara GÜNEY
  • ÇÖLYAK HASTALIĞI NEDİR ?

Çölyak hastalığı ince bağırsağın, gluten adlı proteine karşı ömür boyu süren ve kronikleşen alerjisi, hassasiyetidir. Buğday, Arpa, Çavdar ve Yulaf gibi tahıllar gluten içerir.

Alınan gıda, ince bağırsakta bileşenlerine ayrıştırılıp bağırsak mukozası üzerinden kana karışır. Vücudumuzun yeterince gıda alabilmesi, ince bağırsakta çok sayıda bulunan ve villus çıkıntıları olarak adlandırılan kıvrımlar tarafından sağlanır. Çölyak hastaları glutenli yiyecekler tükettiklerinde bağırsak mukozasında alerji nedeniyle villus çıkıntıları ve kıvrımları tahrip olarak azalır ve küçülürler. Böylece bağırsak yüzölçümü gittikçe azalır ve alınan gıdalar emilemez hale gelir. Sonuçta beslenme yetersizliği, arkasından da hastalık belirtileri ortaya çıkar.

  • HASTALIK SEMPTOMLARI NELERDİR?

Karın Bölgesinde öne doğru şişkinlik

Yaşa göre kilo azlığı

Kansızlık

Dışkıda anormallik, büyük tuvalet ihtiyacı artması

Kusma, Bezginlik, İştahsızlık, Gaz şikayetleri,Sinirlilik

Büyüme geriliği       

Ağız içinde oluşan aftlar

Eklem ve kemik ağrıları

  • TEDAVİ NASILDIR?

Çölyak hastalığının tek tedavisi GLUTENSİZ  sıkı bir diyettir.  Diyetin sıkı bir şekilde uygulanması ile düzleşen ince bağırsak yüzeyi normal şeklini ve işlevini tekrar kazanmaktadır. Paketli ürün alırken mutlaka etiket okumanız gereklidir. İlk aşamada, glütenin yapılan besinlere bulaşma ihtimaline karşılık tencere, tabak gibi mutfak ürünlerini ayırmalısınız.

 

Herkese iyi pazarlar !

  Bu yazı 6725 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI