Bugun...
SON DAKİKA

MIND diyeti nedir ? - 14 Temmuz 2019

 Tarih: 14-07-2019 00:09:00
Dilara GÜNEY

MIND diyeti ile, demansın ve beyin sağlığındaki düşüşün önlenmesi amaçlanmıştır. Akdeniz diyeti ile DASH diyetine yönelik diyet özelliklerini birleştirir.

MIND diyetine göre beyin sağlığını olumlu etkileyen 9 besin grubu;

1-YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER

Bunama,  Alzheimer hastalığından korunmada ve beynin genç kalmasında  oldukça etkilidir.

2-SEBZELER

Zamanla beyin hücreleri azalır ve birbirleriyle etkili bir şekilde iletişim kurma becerisini kaybeder. İçerdikleri antioksidan, mineral ve vitaminlerle beyin fonksiyonlarının korunmasına yardımcı olur.

3- YAĞLI TOHUMLAR

E vitamini içerikleri oldukça zengindir. Yapılan çalışmalarla özellikle yaşlılarda, bilişsel düşüşü önlemeye yardımcı oldukları gösterilmiştir.

4-MEYVELER

Yaşlandıkça, beyinde hasar gören hücreler birikir. Bu da, Parkinson ve Alzheimer gibi yaşla ilişkili hastalıklara sebep olabilir. Özellikle kırmızı meyve çeşitlerinde bulunan ‘polifenoller’, hasarlı hücreleri temizlemeye yardımcıdır.

5-FASULYE

Güçlü antioksidan içeriği ile beyni korur.

6-TAHIL GRUBU

Konsantre olma ve odaklanma yeteneği, kanımızdan beyne ‘glikoz’ şeklinde geçen enerji kaynağı sayesinde gerçekleştirir. Ekmeksiz diyeti önerenlere inat, düşük glisemikindexe sahip ekmek ve ekmek değişimlerine mutlaka diyetinizde yer vermelisiniz !gün boyu zihinsel olarak uyanık kalmaya yardımcı en önemli gruptur.

7-DENİZ ÜRÜNLERİ

Elzem yağ asitleri  vücut tarafından üretilemez ve dışarıdan almamız gereklidir. En etkili omega-3 yağları EPA ve DHA formunda özellikle yağlı balıklarda bulunur. Vücutta düşük seviyeleri, Alzheimer hastalığı ve hafıza kaybı riskini arttırır.

8-ZEYTİNYAĞI

Gerçek sızma zeytinyağı tam olarak beyin besinidir. Polifenoller olarak bilinen güçlü antioksidanlar sayesinde öğrenmeyi ve hafızayı iyileştirir. Alzheimer hastalığının önlenmesine yardımcı olur.

9-ŞARAP

Doğru tüketilmesi durumunda, içeriğinde yer alan antioksidanlar, fenolik bileşikler, vitaminler ve mineraller nedeniyle beynimizi koruyucudur. Ayrıca kırmızı şarap Alzheimer hastalığına karşı korunmada yardımcı olabilecek ‘resveratrol’ bileşiği içerir.

  Bu yazı 11958 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI