Bugun...

Mutfağın vazgeçilmezi, YUMURTA - 09 Eylül 2018

 Tarih: 09-09-2018 00:14:00
Dilara GÜNEY

Yumurta ortalama 55-60 gram kadar olup kalorisi de maksimum 85 kaloridir. Bir adet yumurta; 6 gram protein ve 5 gram kadar yağ içerirken, neredeyse hiç karbonhidrat içermez. Yumurtanın diğer hayvansal proteinlerden en önemli farkı; sindirilebilirlik düzeyi en yüksek tek besin olmasıdır. Bu nedenle diyetlerinin de aslında baş tacıdır. Yumurtanın beyazı ve sarısı arasında besin öğesi içeriği açısından farklar bulunmaktadır. Yumurta beyazı, sarısına göre birçok amino asidi fazla miktarda içerir. Sarısında da yüksek oranda protein ve sağlıklı yağlar bulunur. Yumurta sarısı; A, D, E vitaminleri ve kolini beyazına göre oldukça fazla içerir. Yumurta akında sodyum, magnezyum çokken; sarısında da demir, kalsiyum ve çinko bol miktarda bulunur. İki kısmın da besin değeri yüksek olduğu için, yumurtayı bir bütün olarak yemek hem kalp ve karaciğer hastalıklarından korunmak, hem spor yaparken kas gücünü artırmak, hem de tok kalmak için önemlidir.

Tüketim Sıklığı

Peki günde ne kadar yumurta tüketmem gerekiyor? Sağlık açısından ne kadarı faydalı? Her gün yumurta yiyorum kolesterolüm yükselir mi? Şeklinde bir çok soru alıyorum danışanlarımdan. Ancak mesele günlük yumurta sayısı değil gün içerisinde ve kahvaltıda yumurtanın yanında ne tükettiğinizle alakalı. 2 yumurtanın yanına çeşit çeşit peynirler eklemeniz, kahvaltıda aldığınız doymuş yağı artırır. İşte bu yüzden 2 yumurtalı omlet veya 2 dilim beyaz peynirle klasik kahvaltıyı tercih etmeniz gerekir.

Yumurtayı mutfakta doğru saklama ve kullanma önemli bir konudur. Çünkü yumurta oda ısısında beklediğinde tazeliğini yitirir, fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik olarak bozulmaya uğrar. Bu nedenle yumurta; -1 ve +1 derecelerde buzdolabında iki haftaya kadar saklayabilirsiniz.

 

Herkese iyi pazarlar !

  Bu yazı 5181 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI