Bugun...

ROOİBOS ÇAYI - 18 Kasım 2018

 Tarih: 18-11-2018 02:16:00
Dilara GÜNEY

Son dönemlerde popüler olan rooibos çayı, "kırmızı çay" ya da "kızıl çay" olarak da anılmaktadır. Afrika kökenli bir bitki olan "kızıl çalı" bitkisinden elde edilmektedir.

Kimyasal bileşiminde А, В1, В2, В5, В6, В12, С, D, Е, К vitaminleri; potasyum, kalsiyum, magnezyum, iyot, bakır, manganez, demir, çinko, selenyum, fosfor ve sodyum bulunduran rooibos çayının faydaları üzerine çeşitli araştırmalar yapılmıştır.

*2009 yılında Foof and Chemical Toxicology'de yayımlanan bir araştırmada rooibos çayının kanserli tümörlerin boyutunun küçültülmesinde etkili olduğu belirtilmiştir.

*Eylül 2010'da Journal of Ethnopharmacology'de yayımlanan araştırmada çayın düzenli kullanılmasının kansere, yaşlanmanın etkilerine ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkiye sahip olduğu belirtilmiştir. Aynı zamanda LDL kolesterolünü düşüren rooibos çayı, iyi kolesterol olarak bilinen HDL seviyesini ise yükselmektedir.

*Ohio Üniversite tarafından yapılan araştırmada rooibosta bulunan bir maddenin sinir ve beyin fonksiyonu üzerinde koruyucu bir etkisi olduğu belirtilmiştir.

Tüm bunların yanı sıra rooibos çayı popüler olarak hazımsızlık, mide yanması, bulantı, kusma gibi sindirim sorunlarında kullanılmaktadır. Ayrıca uçuk, aft, hafif yanıklar, pişik, cilt tahrişine karşı ve egzamanın kaşıntı, cilt kuruluğu gibi belirtilerini hafifletmek için de rooibos bitkisi tercih edilmektedir.

Rooibos çayı ayrıca iştah kontrolü içinde önerilmektedir. Ara öğünlerinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Rooibos bitkisinin veya çayının da diğer pek çok şeyde olduğu gibi fazla tüketilmemesi gerekmektedir. En çok merak edilen konuların başında hamilelerde kullanımı gelse de bu konuda yapılmış bir araştırma yoktur. Öte yandan kanser tedavisi görenlerin, antioksidan takviyesi kullananların rooibos çayı konusunda doktor tavsiyesi alması ve buna göre tüketmesi gerekmektedir.

 

Herkese İyi Pazarlar !

  Bu yazı 6627 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI