Bugun...

SAĞLIKSIZ BESLENMENİN BEYİNLERİMİZE ETKİSİ VAR MIDIR? - 7 Ekim 2018

 Tarih: 07-10-2018 03:19:00
Dilara GÜNEY

Yapılan araştırmalarda sağlıksız beslenen bireylerin öğrenme, hafıza ve mental sağlık için kullanılan kısmın küçüldüğü gösterilmiştir.

Hipokampus; öğrenme, hafıza ve mental sağlık açısından beynin önemli bir kısmı olduğu düşünülmekte ve biri sağ diğeri sol yarım kürede bulunan iki kısımdan oluşmaktadır. Geçmiş çalışmalarda sağlıklı beslenen yaşlı bireylerin hipokampuslarının daha büyük olduğu bulunmuştur.

Beslenme alışkanlıkları ve hipokampus hacmi arasındaki ilişkiyi inceleyen günümüze kadar yapılmış çalışmalar vardır. Bunlardan en çarpıcı olanı, 60-64 yaş arası 255 birey ile yürütülmüş; bir grup ızgara balık, taze sebze ve meyve, salata ile beslenirken ; bir diğer grup ise işlenmiş et ürünleri, kızartma, cips, kraker ve meşrubatlar ile beslenmiştir.

Çalışma sonunda elde edilen verilerde, sağlıklı diyet ile beslenenlerin hipokampuslarında artış gözlenirken, sağlıksız yiyecek tüketenlerin hipokampuslarında küçülme olduğu gözlenmiştir.

Sonuç olarak, besinsel yönden zengin besinlerin az tüketilmesi ve sağlıksız besinlerin yüksek miktarda tüketilmesi hipokampus hacminin küçülmesi ile ilişkili bulunmuştur.

Son olarak, Sağlıklı beslenme vücudunuzun her bölgesini pozitif olarak etkiler.

Herkese iyi pazarlar !

  Bu yazı 5897 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI