Bugun...
SON DAKİKA

Sezgisel yeme! - 27 Ocak 2019

 Tarih: 27-01-2019 00:22:00  -   Güncelleme: 27-01-2019 00:34:00
Dilara GÜNEY

Sezgisel yeme, diyet zihniyetini reddeden, kişinin açlık- tokluk ipuçlarını tanımayı ve karşılık vermeyi esas alan bireysel düzeyde sağlıklı kilo yönetimine alternatif bir yaklaşım olarak önerilmiştir. Sezgisel beslenme, zihin, beden ve yiyeceklerin dinamik bir şekilde birleşmesidir.

Tribole ve Resch, 1995 yılında, sağlıklı yeme tutum ve davranışlarını tanımlamak amacıyla, beslenme felsefesini temel alan “sezgisel yeme” kavramını geliştirmişlerdir.

Sezgisel yemek psikologlar ve diyetisyenler tarafından araştırılmış bir konudur. Bu araştırmalara göre sezgisel yemenin 4 ana kriteri vardir. Bunlar (1) yemek yemek için koşulsuz izin vermek, (2) açlık- tokluk ipuçlarına güvenmek, (3) duygusal sebeplerden ziyade fiziksel sebeplerden yemek yeme, (4) vücut-besin seçimi’dir.

Sezgisel yemek fizyolojik ihtiyaçları karşılamak için açlık hissinden tokluk hissine ulaşmak için yemek yemektir. Duygusal ya da dış etkenlerden etkilenmez. Bu kişiler daha çok beden fonksiyonlarını ön planda tutarak yemek seçimi yaparlar, yemeklerin tadından etkilenmezler.

Yapılan çalışmalarda, sezgisel yemek yiyen insanların kilo kontrolünde ve sağlık parametrelerinde daha sağlıklı oldukları gösterilmiştir.

Herkese iyi pazarlar !

 

  Bu yazı 8106 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI