Bugun...
SON DAKİKA

Anne sütünü artıran ve azaltan durumlar nelerdir? - 24 Mart 2019

 Tarih: 24-03-2019 00:27:00
Dilara GÜNEY

Bol bol su ve sıvı tüketin.

Özellikle soğuyan havalar su tüketiminin azalmasına neden olan en büyük faktörlerden biri. Ama ne yazık ki emziren bir anne olarak, su tüketmemeniz gibi bir durum söz konusu bile olamaz. Çünkü anne sütünü artıran, bilimsel olarak kanıtlanmış tek besin kaynağı “su”dur .

Sütünüzün az olduğunu düşünüyorsanız öncelikle içtiğiniz su miktarını gözden geçirmelisiniz. Emzirdiğiniz süreç boyunca en az 3,5 litre su içmek hedefiniz olsun. İlk 3-4 ay gibi en aktif emzirme sürecinde ise 4 litrenin altına asla düşmemelisiniz. Bu belirttiğim miktarlar sadece içeceğiniz su miktarları. Fazladan aldığınız sıvı kaynaklarını (bitki çayı, anne çayları, ayran, süt gibi) bu miktara dahil etmemelisiniz.

Stres, anne sütü üzerindeki ciddi bir etkendir;  UNUTMAYIN.

Yaşadığınız duygusal dalgalanmalar ve stres sütünüzün anında azalmasına neden olabilir. Süt salınımını tetikleyen oksitosin hormonu, meme ucu uyarılmasının haricinde duygu ve düşüncelerinizden de etkilenir. Eğer stresli olduğunuzu hissediyorsanız, önce bu stresin kaynaklarını belirleyin.

Mutlaka ara öğün yapın.

Bebeğinizi emzirmeye ya da ev toplamaya dalıp kendi beslenmenizi ihmal etmemelisiniz. Düzenli süt üretimi için vücudunuzun düzenli besin kaynaklarına ihtiyacı var. Gün boyunca 3 ana öğün haricinde en az 3-4 ara öğün yapmalısınız. Gün içinde bir ara öğün bile atlamanız süt üretimini olumsuz etkiler. Ara öğünlerde çiğ kuruyemişler, kalsiyumu arttırılmış süt veya kefir veya yoğurt veya peynir tüketebilirsiniz. Bebeğinizin sizden aldıklarını, kalsiyum olarak yerine koyabilirsiniz.

Emzirme döngünüzü bozmayın

Süt üretiminin miktarı kadar süt üretiminin sıklığı da çok önemli. Bebeğiniz uzun süre uyuduysa ve emzirmeniz gecikiyorsa hemen pompa yardımıyla sütünüzü sağın. Memeyle süt miktarı arasında ciddi bir ilişki vardır. Memeden ne kadar süt çıkarsa o kadar süt üretilir.

Boş yere tatlı tüketmeyin.

Bir halk inanışına göre, tatlı yemek süt üretimini arttırır. Böyle bir diyet şekli süt artırımında etken değildir. Düzenli bir besin tüketimi ile bol sıvı tüketimi ve stresten kendinizi korumak süt üretiminizi zaten artıracaktır.

 

Herkese iyi pazarlar !

 

  Bu yazı 9053 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI