Bugun...

Yaz aylarının vazgeçilmez besini, dondurma

 Tarih: 15-07-2018 02:04:00
Dilara GÜNEY

Yaz aylarındaki değişen beslenme alışkanlıklarıyla beraber ilk akla gelen besin dondurma oluyor. Danışanlarımın en çok sorduğu ‘diyette dondurma yasak mıdır kilo aldırır mı’ sorularına karşılık bu haftaki yazımda dondurmadan bahsetmeye karar verdim.

Dondurma içerdiği karbonhidrat, yağ ve proteinin dengeli dağılımından dolayı iyi bir beslenme örüntüsüne sahiptir. İçeriğinde A,B,D,E ve K vitaminlerini bulundurur. Aynı zamanda süt ve süt ürünleri grubuna dahil olduğu için protein içerir. Magnezyum,kalsiyum, fosfor gibi mineralleri içermesi açısından da beslenmemizde yer verebileceğimiz bir besindir, dondurma. İşte bu yönleriyle en masum yaz tatlısıdır aslında.

A vitamini, görme gücünü ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

D vitamini, kalsiyumun vücutta kullanımına destek olur.

K vitamini, kan dolaşımını artırır ve kan pıhtılaşmasını önler.

Haftada 2 gün külahsız olarak tüketeceğiniz 2 top dondurmayı diyetinize ekleyebilirsiniz. Diyabet hastalarının da rahatlıkla tüketebilecekleri bir tatlıdır. Dondurma diğer şerbetli ve çikolatalı tatlılara göre daha az kalorili bir tatlı olduğu için korkusuzca tüketilebilir. Sürdürülebilir diyetin en yasaksız besinidir.

Ayrıca size bir haberim var !

Londra psikiyatri enstitüsünden yayınlanan bir çalışmaya göre, dondurmanın beynin bazı keyif bölgelerini harekete geçirdiği gösterildi. Ayrıca dondurmanın çikolatadan 6 kat daha sizi mutlu ettiği ortaya çıktı!

Hadi o zaman dondurmacıya, afiyet olsun J

  Bu yazı 3233 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI