Bugun...

D Vitamini Eksikliği Ve Nedenleri - 7 Nisan 2019

 Tarih: 07-04-2019 00:04:00
Dilara GÜNEY

Türkiye, her ne kadar güneş ışığından yararlanan bir ülke olsa da nisan ve ekim ayları arasında güneş ışınlarının dik gelmemesi nedeniyle D vitamini tabii kaynaktan yeterli ölçüde sağlanamıyor. Ülkemizde D vitamini eksikliği görülme sıklığı ve ilişkili faktörlere yönelik yapılan ‘Prevalenceand Vitamin D DeficiencyandAssociatedFactors in Turkey’ araştırmasına göre, Türkiye’de 10 kişiden 9’unda D vitamini eksikliği görüldüğü bildirilmiştir. Çalışmaya göre D vitamini eksikliğinin kadınlarda görülme sıklığı yüzde 93 olup erkeklerden daha yüksektir.

D vitamini düzeyinin korunması sadece kemik, kalsiyum ve fosfor metabolizması için değil, genel sağlık ve iyilik hali için de son derece önemlidir.

Güneş ışınlarından D vitamini alabilmemiz için güneşlenme zamanına dikkat etmek gereklidir. Haftada en az 3 gün, saat 10.00-15.00 arasında 15-20 dakika kadar güneş ışınlarıyla temas etmek gerekir. Faktör 15’in üzerindeki güneş yağları güneşi bloke eder. Öte yandan aşırı güneşe maruz kalmanın cilt kanseri riskini artırdığı da unutulmamalıdır.

D vitamininin başlıca nedenleri,

- Güneş ışınlarından yeterince yararlanamamak

- D vitamininden zengin besinleri yetersiz tüketmek (Türkiye’de gıdalara D vitamini zenginleştirmesi yapılmadığı için, toplumumuzda görülme sıklığı artmıştır.)

- Annenin hamilelikte ve emzirme döneminde artan D vitamini gereksinimini karşılayamaması

- Bazı ilaçlar

- Bağırsak emilim sorunları

- Kronik hastalıklar

olarak sıralanabilir.

D vitamini eksikliği nelere sebep olur?

D Vitamini eksikliğinin kemik ve kas güçsüzlüğüne neden olduğu bilinen bir gerçektir. Bu vitamin, vücut için önemli mineraller olan kalsiyum ve fosforun emilimi için temel öneme sahiptir. Aynı zamanda kemik ve diş sağlığı, sinirle bağışıklık sistemleri, bazı hormonların düzenlenmesi, normal hücre çoğalması ve olgunlaşması gibi görevlerin yerine getirilmesini sağlar.

D vitamini azlığı, hormon düzeylerini değiştirerek insülin direncini artırmak suretiyle diyabet riskini yükseltir.

Herkese iyi pazarlar !

 

  Bu yazı 9032 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI