Bugun...
SON DAKİKA

Kırmızı duvak - 12 Temmuz 2019

 Tarih: 12-07-2019 09:14:00

Hangi birine üzülelim? Henüz 3-5 yaşında tecavüz sonucu hayatını kaybeden küçük kız çocuğuna mı yoksa kendisinden yaşça büyük bir adama babasının veya ailesinin zoruyla verilen kız çocuğuna mı? Ya da en yakını tarafından tecavüz edilip sonucunda hamile kaldığı öğrenilince, töre denilen saçmalıkla öldürülen kız çocuğuna mı? Yoksa şiddet gördüğü gerekçesiyle boşanmak isteyen, boşanma davasını açtıktan bir iki gün sonra öldürülen kadına mı? Hangisine yeter yüreğimiz? Aslında çok kısa cevabı HİÇBİRİNE.

 

Henüz daha yürümeye bile yeni başlamışken, tecavüz edildikten sonra öğreniyor, bu hayatın ne kadar acımasız ve kendine uzanan ellerin ne kadar pis olduğunu… Sokağa çıkamaz hale geldik. Kadın olarak korkar olduk. Gündüz vakti bile sokakta yürürken arkamıza, sağımıza solumuza bakarak yürür olduk. Yeterli önlem alınmadığı gibi, bu dehşetin adı da PEDOFİLİ HASTALIĞI oldu. Ne kadar acı. Adaletin kılıcı bir tek kadınlara uzanan elleri kesemedi.

 

Yerleri okul sıraları olan kız çocuklarımız, yaşları henüz 14-15 iken kendilerinden yaşça büyük adamlara veriliyor, daha kendi henüz çocuk iken karşısına 50-60 yaşındaki adamı dikip AL BU SENİN KOCAN diyorlar. Daha henüz kendi bir çocukken, bir çocuk getirmesini istiyorlar küçücük bedeninden, masum ruhundan. İstemediği için tecavüz ediliyor. Annesine veya ailesine söylediğinde O SENİN KOCAN diyorlar. Bir de bu zihniyet var dimi? kocasıysa dövebildiği gibi tecavüz de edebilir dimi? Böyle bir anlayış kabul edilemez. Kocası olması, mini etek giymesi, gece sokakta olması, dar pantolon giymesi, topuklu ayakkabı giymesi, alkol kullanması, makyaj yapması, vs. bunların hiçbiri kadının tecavüzü hak ettiği anlamına gelmez. Kendi annelerinize, kadınlarınıza, kızlarınıza bakılmasından bile rahatsız olan sizler, bu dehşeti başkasının kızına, kardeşine nasıl yaparsınız? Bu nasıl bir çelişkidir?

 

Bir de o vahşet yaşandıktan sonra, vahşeti yaşayan o masum insana namussuz deniliyor. Kafalardaki NAMUS kelimesinin anlamı anlıyorum ki kadının üstüne yıkılmış. Maalesef bazı kız çocukları ‘BENİM NAMUSUMU KİRLETECEK BİR ŞEY YAPMA’ diye büyütülüyor. Namus sadece kadınlar için var olan bir kelime değildir. Rahat bir şekilde büyütülen erkekler için de var olan bir kelimedir namus. Namus sadece kadının iki bacağından ibaret değildir.

 

Kadınlar cinsel obje değildir. Bizler kadınız. Kadın olarak bu vahşetin karşısında susamayız. Tecavüz haberlerini okuduğumuzda midemiz bulanıyor. Peki, soruyorum vicdanlarınıza, hangi ceza 3 yaşında ki kızını tecavüz sonucu kaybeden anneye yetecek? Kadınları tecavüz sonucu, şiddet sonucu öldürülen bir ülkede adalet her zaman sorgulanır.  Toplumca kabul ettik bu vahşeti, normal bir olaymış gibi karşılıyoruz artık. Tecavüz edilip elektrik direğinin altına gömülen kız çocuğunun adını şu an kaç kişi hatırlıyor acaba? 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı’nda bile 5 yaşındaki çocuğa tecavüz edilen bir ülkedeyiz, sanırım sözün bittiği yerdeyiz. Çekin pis ellerinizi çocuklarımızın üzerinden. Küçücük bedenlerine, o küçücük omuzlarına yüklenen vahşeti kaldıramayıp altında ezilen, kendi hayatına son veren çocuklarımız kadınlarımız var bizim. Hepimiz bunun adına intihar diyoruz. Bunun adı intihar değil, bunun adı tam anlamıyla “CİNAYET”. Gözlerinde ki ışıkları alınmış, hayalleri ellerinden alınmış o güzel kız çocuklarımıza bizler umut olalım. Hayallerini hayatlarını onlara geri verelim veya bunların yaşanmaması için daha iyi tedbirler alalım. Bir şeyler yapalım. Aramızdan kaybolup gitmelerine izin vermeyelim.

Tecavüz edilen umutsuz çocuklarımız bizlerin umudu olsun…
 

  Bu yazı 2457 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI