Bugun...
SON DAKİKA

Çocuktur anlamaz demeyelim - 13 Temmuz 2019

 Tarih: 13-07-2019 00:05:00  -   Güncelleme: 15-07-2019 11:12:00
Elif MACAR

Ülkemizde maalesef ki çocukların kendileri koruması hakkında verilen eğitimlerin yetersiz olduğunu düşünüyorum. Bazı ailelerinde bu konu hakkında aslına bakarsınız yetersizlikten ziyade hiçbir bilgiye sahip olmadıklarını maalesef ki görüyor ve işitiyoruz. Bunun için çocuktan önce bu konu hakkında kurslar açılmalı ve ailelere eğitim verilmeli, bu eğitim zorunlu olmalıdır.

Bir de maalesef gördüğümüz ve işittiğimiz kadarıyla istismara uğrayan bazı çocuklarımıza bazı aileler inanmıyor. Küçücük bir çocuk bu o kadar şeyi bilemez, anlatamaz. Her şeyden önce lütfen çocuklarımıza inanalım.

Çocuklarımızın susmasına izin vermeyelim. Unutmayın, ÇOCUK SUSMAZ SUSTURULUR…

 

Çocuklarımızın yaşama özgürlüğünü, hiç kimsenin vicdanına bırakmayalım. Çocuklarımızı bu dünyanın pis oyunları içersinde yalnız bırakmayalım.

Markete giderken, gezmeye giderken ‘Aman komşuda kalsın, 5 dakika da gider gelirim’ demeyin. Çünkü o 5 dakikanın geri dönüşü olmayabilir UNUTMAYIN.

Otobüslerde oturacak yer bulamadığınızda çocuğunuzu kimsenin kucağına vermeyin. Oturmasın kimsenin kucağına, bir oturan yolcunun başına dikilin hakkınızı arayın. Çocuklu olduğunuzu buranın sizin yeriniz olduğunu söyleyin. Utanmayın, insanlar ne der diye düşünmeyin, zira çocuğunuz herkesten ve her şeyden daha değerli.

Nereye giderseniz gidin çocuğunuzu yanınızdan asla ayırmayın. Çünkü çocuğunu kaybeden her aile ‘Her şey bir anda oldu, kaşla göz arasında kayboldu’ ifadelerini kullanıyorlar. Gerçekten de öyle kaşla göz arası ellerimizden kayıp gidiyor çocuklarımız. Gerekirse gözlerimizi hiç onların üstünden ayırmayalım. Bütün işimizi gücümüzü bir kenara atıp, çocuklarımızla ilgilenmeliyiz.

Çocuklarımızın bir mahremi vardır. Mesela bezleri değiştirildiği sırada, sadece çocuğunuzun yanında siz anneler olmalı. Çocuktur anlamaz dememeliyiz! Bu sayede ona o dokunabilecek tek insanın annesi olduğunu öğrenir. Bir kız çocuğunun bezini zor durumlar dışında babası bile değiştirmemelidir. Çocuğunuzun da bir mahremi olduğunu unutmayın. Mesela çocuklarımızın üstünü kimsenin yanında değiştirmemeliyiz. Üstünü değiştirirken yavaş yavaş ona kimsenin yanında soyunamayacağını ve onu bu halde sadece annesi olan sizin görebileceğini anlatın.  Çocuktur anlamaz demeyelim lütfen! Asıl onlar anlar bizleri ve bizlerin korkusunu.

 

Yaramazlık yaptıklarında “seni polise veririm” dememeliyiz. Güvenlik güçlerimizden korkutmayalım çocuklarımızı. Kaybolduklarında ve sizlerde yanında olmadığınız anda polisten yardım isteyebileceğini öğretelim ve hatta polislerimizin iletişim numarası olan 155’ i aramalarını öğretmeliyiz. Kaybolduklarında başlarına kötü bir olay geldiği anda sığınabileceği yerleri öğretelim.

 

Çocuklarımıza özel bölgelerini tanımasında yardımcı olmalıyız ve ardından da bu özel bölgelere annesi olan sizlerden başka kimsenin dokunamayacağını, dokunmasına müsaade etmemesi gerektiğini anlatmalıyız. Çocuktur anlamaz dememeliyiz. Gerekirse her gün anlatmalıyız. Okumayı yazmayı öğrenmeleri için aylarca beklide yıllarca sabırla ve azimle nasıl eğitimine yardımcı oluyorsak, bu konuda da hassas olmalı ve aynı sabrı azmi bu konuda da göstermeliyiz. Emin olun ki okumaktan daha ciddi ve bilhassa önemli bir eğitim.

 

Çocuklarımıza çığlık atmayı öğretmeliyiz. Özel bölgelerine yabancı biri dokunduğu anda çığlık atmasını bilmeli. Korkmaması gerektiğini o anda sadece çığlık atmasını söylemeliyiz. Gerekirse çocuklarımızı karşımıza alıp beraber çığlık atmalıyız. İlk başlarda cesaret edemezler belki ama sizler onlara öncülük ettiğinizde öğrenmeleri daha kolay olabilir.

 

Çocuklarımız belki böyle daha korunaklı olabilir. ‘el ele verelim tüm çocuklarımızı koruyalım’

 

 

 

  Bu yazı 2894 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI