Bugun...
SON DAKİKA

Çocuk gelin - 18 Temmuz 2019

 Tarih: 18-07-2019 09:19:00

Aslında hiçbirimiz onların ne seslerini ne de isimlerini duymuyoruz. Olay ne kadar vahşet verici ise bizler ancak ve ancak öyle duyabiliyoruz isimlerini ve seslerini… Minik kız çocuklarımızdan bahsediyorum. Erken yaşta ve zorla babası veya dedesi yaşındaki erkeklere ‘başlık parası’ denilen saçmalıkla satılan kız çocuklarımızdan bahsediyorum. Evet, ‘satılan’ ifadesini kullandım, çünkü onlar adeta bir eşya misali satılıyorlar. Onların hayatının satılmaları adeta bir ‘evin geliri’ olarak görülüyor.  Duyguları, fikirleri, hiç sorulmadan katlediliyorlar. Küçük bedenleriyle birlikte küçücük dünyasında var olan hayallerini de alıyorlar ellerinden.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun yaptığı açıklamaya göre 569 bin 459 resmi evlilikten 23 bin 906'sını 16-17 yaş grubunda dünya evine giren kız çocukları oluşturdu. Çok üzülerek söylüyorum ama özellikle bazı bölgelerde evlilik yaşının 11’e kadar düştüğünü maalesef ki görüyoruz.  Eğitimsizlik, ekonomik gerekçeler, hayat zorlukları gibi toplumsal faktörler, gelenekler, görenekler, aile içi şiddet, toplum baskısı, mülkiyet unsuru gibi sebeplerle çocuklarımız katlediliyor ve bu katliamı da ‘düğün’ adı verilen bir törenle köy meydanlarında, sokaklarda vb. yerlerde yüzlerce kişinin gözünün önünde kutluyorlar.

Erken yaşta ve zorla evlilik denilince ‘çocuğa cinsel istismar, çocuğa şiddet’ vb. unsurlar geliyor akılımıza, fakat çok erken yaşta iki gencin ailelerinin rızasını almadan gizlice evlenme çabalarına girmeye çalıştıklarını da çok net bir şekilde görüyoruz. Bunun önlenmesi ve çocuklarımızın yanlış bir yola girmemeleri için onları uyarmalı, gerekirse destek alınmalıdır. Onlara evlilik hayatının ‘evcilik oyunu’ olmadığını uygun bir dille anlatmamız gerekir.

‘Erken yaşta ve zorla evlilik’ konusu sadece ülkemiz için bir sorun olmamakla birlikte İngiltere’ de yapılan bir araştırmaya göre 2002 yılından bu yana 15 yaş altı 63 bin 587 çocuk doğum yaptı. Hemen onun arkasından bu konuya ciddi bir örnek olan Hindistan gelmektedir. Hindistan’ da ise kız çocuklarının %47’si 18 yaşından önce evlendiriliyor. Yani bu sorun içine tüm dünya çocuklarını çekmektedir. Bu sorun din, dil, ırk, ülke, meselesi değildir. Bu mesele insanlık meselesidir. Dünya genelinde, günde yaklaşık 39.000 kız çocuğu erken yaşta, kimileri ise zorla gelin oluyor. Unutmayalım ki Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi kapsamında 18 yaşının altındaki her birey, çocuk olarak kabul edilir ve çocuklar evlenemez, evlendirilemezler.

18 yaşında reşit denilen bir çocuğun (bireyin) evlenmesi veya evlendirilmesi bile akıllarda soru işareti bırakırken 11 veya 14 yaşında ki bir çocuğun evlenmesi nasıl normal olabilir? 11 veya 14 yaş grubunda ki kız çocuklarının yeri okul sıralarıdır, bebek beşiğinin başı değildir.

11 yaşında veya 15 yaşında bir kız çocuğunun zihninde ödevlerimi nasıl yapacağım? sınıfımı nasıl geçeceğim? Soruları yer almalıdır. Fakat bazı kız çocuklarımız maalesef ki yeni kuracağı yuvanın geçim derdini ve evinin temizliğini düşünüyor. Zorlada olsa hamile kaldığını öğrendiğinde ise yaşadığı sarsıntı yetmezmiş gibi üstüne bir sarsıntı daha ekleniyor. Eğer tecavüze maruz kalmışsa, tecavüzcüsünün çocuğunu kabulleniyor veya kabullenmek zorunda kalıyor. Bu nasıl bir vahşettir?

Çocuklarımızın çıkmayan sesleri olalım, bu vahşete tüm insanlık el ele verip dur diyelim. Umutsuz çocuklarımıza bizler umut olalım. Böyle bir vahşete maruz kalmış tüm çocuklar bizlerin çocuklarıdır. Onları da unutmayalım.

 

  Bu yazı 2796 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI