Bugun...

Kuşak mı ? Ne Kuşağı -15 Kasım 2018

 Tarih: 14-11-2018 22:38:00
Erdinç ERTUZUN

                                                              

Değerli okurlar özellikle güz güneşinin tüm zarafetiyle hayatımızı ısıtmaya enerjimizi yükseltmeye başladığı şu günlerde ilgimi çeken bir konu vardı.

Bugüne kadar herhangi bir biçimde yaşamamış olsam da gerek kendi çocuklarım gerek mesleğim gereği genç öğrencilerim gerekse uzmanlık alanım gereği yetişkinlerle çalışmalarım sırasında gözlemlediğim bir kavram var ; Kuşak Çatışması.

Kuşak nedir sorumun Türk Dil Kurumundaki karşılığı ;                                                                                                                   1. Bele sarılan uzun ve enli kumaş ; "Emin olmak için kuşağından bir ayna çıkarıp camı bile çizdi." - İ. O. Anar                                                                                                                                                                                        2. Sağlamlığını artırmak için bir şeyin çevresine geçirilen ağaçtan veya metalden bağ                                                                                                   3. Teknoloji  ;  bir ürünün, bir aygıtın teknolojideki ve bilimdeki gelişmeye göre üretilen yeni biçimleri

4. Gök bilimi; yeryüzünde veya herhangi bir gök cisminde belli şartları sağlayan bölge " İklim kuşakları. Zaman kuşakları."

5. Coğrafya ; yeryüzünün kutuplar, kutup daireleri ve dönencelerle belirlenen beş bölümünden her biri, küre kuşağı"Isı kuşak."

6. Felsefe; yaklaşık olarak aynı yıllarda doğmuş, aynı çağın şartlarını, dolayısıyla birbirine benzer sıkıntıları, kaderleri paylaşmış, benzer ödevlerle yükümlü olmuş kişilerin topluluğu "Daha çok yeni kuşak şairlerin ürünlerine yer veriyoruz." - A. Ümit

7. Matematik; bir küre yüzeyi, paralel iki düzlemle kesildiğinde iki kesitin arasında kalan bölüm

8. Sinema ; Henüz birleştirilmemiş ses ve görüntü taşıyan filmler

9. TV ;   Televizyonda programlar için ayrılmış özel zaman dilimi "Çizgi film kuşağı."

10. Toplum bilimi; yaklaşık yirmi beş, otuz yıllık yaş kümelerini oluşturan bireyler öbeği, göbek, nesil,   jenerasyon "Bugünkü kuşak benim kuşağımın bir hikâyesini dinlemelidir." - F. R. Atay 

Diyerek sıralanıyor.

 

Kuşak çatışması ise şöyle tanımlanabilmekte; yaşın ilerlemesi ve değişmeyen tek şeyin değişim olmasının ortak sonucu olarak genç kuşağın yaşantı şeklinin ve değer yargılarının yaşlı/yetişkin insanlar ile uyuşmaması.

Bu mihvalde her iki kuşağın iletişim ve birliktelikler noktasında farklı tepkiler ve tepkimelerini bütünü olarak da tarif edilebilir.

 

İster felsefi, ister coğrafi ister teknolojik hangi anlamda hangi klasmanda değerlendirirsek değerlendirelim bir önceki bir sonraki diye farklılaşmış iki kavram iki varoluş iki ayrı düzlemden bahsediyoruz.

 

Yalnız bu ikiz kavram tabiatında var olmayan bir çatışmayla tanımlanıyor olması hayatın ve var oluşun paradigmasını doğru anlayamamış olmak algılayamamış olmak zamanı ve gereğini yakalayamamış olmaktan kaynaklanıyor.

 

Türk İslam Medeniyeti binlerce yıldır her anlamda çatışma yerine barışı esenliği, eskinin deneyimi ile yeninin enerjisini, zor ve çetinin ardından zaferi ve bereketi, soğuğun ardından sıcağı, dağların ardından bereketli ovaları ve kültürünü taşımıştır günümüze.

 

Hiçbir anlamda kuşaklar çatışmıyor, çatıştırılmıyor. 

Yenileniyor, güçleniyor, gelişiyor ve büyüyor.

 

Sizce 2023 Kuşağı ne olabilir ?  diye sorsam.

“Kuşak çatışması”nın yeni bir düzlemi mi ?  yoksa

Medeniyet bakiyesi üzerinden yürümeye hazırlanan bir başlangıç mı acaba ?

 

Hadi hayırlısı bakalım. Yeni bir konu daha …..yazacağız elbet..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Bu yazı 11422 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI