Bugun...
SON DAKİKA

Halkoyunlarının Durumu Kurumsal mı ? Sorunsal mı? - 29 Kasım 2018

 Tarih: 28-11-2018 21:50:00
Erdinç ERTUZUN

Medeniyet mirasımız olan Türk Halkoyunlarımız geçtiğimiz dönemlerde ;   Millî Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumları arasında yapılan sosyal ve kültürel faaliyetlerle ilgili (Halk Oyunları, Halk Müziği vb.) etkinlikler, eğitim çalışmaları, yarışmalar ve bu yarışmalarda uygulanacak usûl ve esasları belirlemiş olup ülke genelinde özellikle halkoyunları ve halk müziği faaliyetleri nitelik ve nicelik bakımından mükemmel ölçülere ulaşmıştı,

 

Edirne’den Kars’a, Sinop’tan Antalya’ya memleketin her ilinde, bölgesinde ve final olarak bakanlıkça tespit edilen bir yerinde her yıl yüzbinlerce halkoyuncu ve halk müziği ile uğraş içinde olan genç yetenek bir araya gelmiş, kardeşlik duyguları içinde bizi biz yapan değerleri, nitelikli bir rekabet ortamında, festival klasmanında organizasyonlarla birbirlerine sunma ve değerlendirme imkânına sahipti.

 

Milli kültürümüzün bir parçası olan halk oyunları medeniyet bakiyesi  üzerinden temel anlamda/hukuk diliyle “Esasen” Kültür ve Turizm Bakanlığı ile kültürün yarınlara eğitim yoluyla aktarılması bağlamında Milli Eğitim Bakanlığı olarak iki bakanlığın görevleri arasında kanunla düzenlenmiştir.

 

Buna rağmen eğitim kurumları arasında yıllar yılı muhteşem bir orgaizasyon ve koordinasyon ile yürütülen halkoyunları yarışmaları için Millî Eğitim Bakanlığı teşkilat ve görevlerine ilişkin 3797 sayılı kanunun 57. maddesindeki iş birliği konusuna dayanak gösterilerek, yetki ve sorumluluğuna ilişkin tartılaşmalar eşliğinde ve Kültür Bakanlığının görüşü alınmadan bir federasyon ile yetki devrine ilişkin protokol oluşturulmuştur.

 

Halk Oyunları Federasyonu, kuruluş işlemlerine göre spor federasyonu olarak kurulmuştur ve kendisine özerklik tanınmıştır. Milli kültürümüzün bir parçası olan halk oyunlarını bilimsel ve hukuki hiçbir gerekçesi bulunmadan  “spor” olarak benimsenip tüm kültürel kavramlar terk edilerek “sportif kavram ve uygulamalar”  ile halkoyunları ve yarışmalar sportif müsabakalara dönüşmüştür.  

 

Halk Oyunları Federasyonunun diğer sportif federasyonlar gibi uluslar arası devamı niteliğinde bir kuruluşu ve klasmanı da bulunmamaktadır. Bu yüzden bakanlık ve olimpiyat komitesi bu federasyonu olimpik dallar arasında da kabul etmemekte.

 

Bu medeniyetin yarınlardaki sahipleri çocuklar ve gençler yörelerinin kültürel mirası olan halkoyunları yarışmaları Millî Eğitim Bakanlığınca hem kültürümüz hem de eğitim ön planda tutularak yapılmaktaydı. Sivil çalışmalar kategorisinde yer alan dernek, kurum ve kuruluşlar arası Halk Oyunları yarışmaları ise Kültür ve turizm Bakanlığınca yapılmaktaydı.

 

Dünyada ilk kez bizim ülkemizde Halk Oyunları, bir spor dalı olarak görülerek federasyonu kurulmuş ve bunun ikinci bir örneği (pozitif manada) dünyada bulunmamaktadır.    

 

 

 

  Bu yazı 10934 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI