Bugun...

Yerelden Başlayan Kültür Sanat Stratejileri - 21 Aralık 2018

 Tarih: 21-12-2018 09:02:00
Erdinç ERTUZUN
Güçlenen ve büyüyen Bursa ve ilçeleri, bir bütün olarak tüm dinamikleri ile sıkı sıkıya bir arada olmayı başarabilen nadir illerden olmanın yanı sıra, Kültür ve Sanat hayatına çok yakın durup, destekleyen bir mekanizmaya-yönetime de sahip olmanın verdiği bir “Kültürün ve Sanatın Başkenti” söylemine –algısına uygun çalışmaların sahibi de aynı zamanda.
 
Değerli okurlar yerel yönetimler hizmetlerini, projelerini, çalışmalarını ve hedeflerini “Halka Hizmet Hakka Hizmet” düsturu üzerine uygular ve bu prensip temelinde şekillendirirler.
 
Yol, su, ulaşım,yatırım,imar vb tüm hizmetleri yerine getirirken meskun bulundukları yöre kültürü ve medeniyet bakiyesi üzerinden kültürel sanatsal proje ve faaliyetleri de “hizmet” kapsamında görev olarak görür özel çalışmalara imza atarlar.
 
Kurucu Başkent- Kurucu Akıl denkleminde tarih sahnesinde yer alan “Bursa” medeniyet beşiği olarak kuruluştan- kurtuluşa, ebed’den ezel’e bu misyonunu devam ettiren bir kenttir.
 
Çağların akışına asaletiyle, güç ve adaletiyle nam salmış sinesinden çıkardığı devlet adamları, ilim irfan ışığıyla aydınlıklara rehber olan bilim adamları, taşları ağaçları nakış nakış işlemiş mimarları, nakkaşları, sesini güftesini ruhun en derinlerine işleyerek besteler güfteler üretmiş sanatkarlarıyla bu Ulu Şehir tüm zamanların en güzel şehri Bursa övgünün her zerresini hak etmektedir diye düşünüyorum.
 
 
Ertuğrulgazi’den,Şeyh Edebali’den Osmangazi’den günümüze Kurucu aklın ve felsefenin kodlarıyla yeşeren, gelişen ve büyüyen Şehir ve Şehr’emini sayın Alinur Aktaş bu mihvalde hedefleri, projeleri, azim ve kararlılıkla yürüttüğü çalışmaları ve Türk İslam Medeniyeti çerçevesinde geliştirdiği ulusal-uluslar arası kültürel sanatsal faaliyetleri ve gençlik hizmetleriyle  dikkatle incelendiğinde bir Medeniyet sevdalısı, Medeniyeti ayağa kaldıran bir profil/rol model olarak dikkatleri çekmektedir. .
 
Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Alinur Aktaş ve ekibinin bu medeniyetin bu kültürün meyveleri olan türkülerimize, halkoyunlarımıza, sahne sanatlarına kısacası “Kültürümüze” sahip çıkıp özellikle geleceğimizin teminatı gençlere imkan vereceği hatta çıtayı yükselterek Medeniyetin temsili ve tanıtımı hususunda çok özel projelerle yakın dönemde Bursalı sanatseverleri buluşturacağı konusunda hiç tereddütüm yok.      .
 
Bürokratı, siyasetçisi, genci yaşlısı, esnafı, sanatçısı, sivil toplum kuruluşlarıyla Bursa’yı bir bütün görüp kuşatan, 24 saatini Bursa ile dolduran “Kültürüne sahip çıkmayanların coğrafyasını başkaları çizer” sözünü iyi tahlil, tasavvur ve istişare eden sayın başkan ve ekibi, özellikle genç edebiyatçı tarihçi sporcu musikişinas Bursalı değerler ve Bursa adına projeleriyle medeniyet yarışında öne geçmek adına zamanla yarışmakta, hem Hakka hem de halka hizmet etmek hususunda hızla yol almaktalar. 
 
Yerel yönetimlerin şehrin koridorlarında,vücudu saran damarlar gibi şehirle iç içe olması, kentin-kentlinin, yönetenine (şehr’eminine) bir selam uzaklığında olması demektir…… 
                  
Ki bu teması rahatlatan ve imkân veren ; gerek halkın gerekse özellikle Görükle özelinde de gördüğümüz gibi gençlerle kültürel sanatsal milli manevî öğeleri, halka buluşturması yani Kültür ve Sanatla kucaklaşması demektir. Bir başka söylemle yöneten iradenin, şehri kültür ve sanat ile kucaklamasıdır. 
 
Sayın başkanın geçtiğimiz günlerde defaten gençlerle bir arada olması,  gençlerle yaşadığı samimi ve içten diyaloglar sadece hemşerilerimiz tarafından değil tüm ülke genelinde beğeni ve sempatiyle karşılanmış, yerel yönetim modelleri arasında sayın başkan rol model bir profil çizmiştir. 
 
Sanatla iç içe olan toplum değerlerinin niteliği ve niceliğinin artması, sosyo-kültürel gelişimin derinliği ve genişliği hükmüne getirecektir.
 
Sayın başkan görevinizde Allah Yar ve Yardımcınız olsun. 
 
Durmak yok yola devam inşallah.
  Bu yazı 9119 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI