Bugun...
SON DAKİKA

Rol model Türkiye’nin esasları - 9 Ekim 2018

 Tarih: 09-10-2018 00:08:00
Erdinç ERTUZUN

Günümüzde “Muhafazakârlık” mefhumunu besleyen, var eden olguların( halk kültürü vb)özündeki korumacılığı ve uygulamaları yerine ;   dikte edilmiş,  ilim, fıtrat, fıkıh külliyatının dışında ezber duruş ve davranış kalıpları-ideolojileri- süregelirken, 21. Yüzyılın baskın medeniyeti, rol model bir devlet olarak Türkiye’nin Yeni Vizyonu için kendini yenileyen, güncelleyen çoğunluk, bu çağdaş uygulamaları, denemeleri sindirip, hazmetti uygulamaları ile yol almaya başladı bile.

Toplumun gelişmesinde, soysa kültürel hayatında azımsanmayacak ölçüde etkisi olan,  gelişmiş perspektifleri, modern bakış açıları ile din adamlarının ve toplumun kültürel değerleri ile yetişmiş, yoğrulmuş sanatçıların rol model olduğu tartışılmaz bir gerçektir.

Bugün 21. asrın dünyasında en mühim silahlar medya, internet, bilişim, sinema, tiyatro ve halkoyunları, müzik gibi kültürel sanatsal sektörlerdir.

Toplumu oluşturan her meslek katmanının, her yaş kategorisinin “Türk İslam Medeniyet Anlayışı” çerçevesinde, sanatıyla uğraş içinde bulunması mutlak İslâm’ın özüne aykırı olmamak şartıyla bilim, teknoloji, sanat, müzik, sinema, tiyatro gibi alanlarda toplumun ilerlemesini teşvik etmesi ve kendisinin de bu alanlardan bir veya birkaçı ile iştigal etmesi önemlidir.

21.yüzyılın öznesi olma hedefine koşanlar ve topluma rehber olanlar Yeni Dünya Stratejileri bağlamında Modern, Milliyetçi ve Muhafazakâr rol vizyona sahip sanatçı, öğretmen, edebiyatçı, esnaf, iş adamı, bürokrat, mühendis,siyasetçi ve din adamları ile devlet politikalarındaki gelişim-değişim olacaktır.

Günümüzde insan merkezli tüm kavramların, profesyonel tüketim metaları haline dönüşen globalleşen dünyada, iletişim ve bir tuş yakınlığı teknolojik eksende, kültürümüzün korunması, yaşatılıp sunulması, bırakın şahsi gayretleri devlet politikalarında bile önemli çalışmalar ve denetim mekanizmalarının geliştirilmesine yol açmaktadır.

Genel anlamda makro projeler ile global stratejik hedefler ve yol haritaları oluşturulurken iç ve dış politikalar revize edilmiş yeni misyon ve vizyon oluşturulmuştur. 

Anlaşabilmenin yöntemi “çok dilli” olabilmek, anlaşılabilir olabilmenin metodu “ kültürünü ve yaşam biçimini” evrensel değerlerle entegre edilmiş,örgülenmiş,dizayn edilmiş kültür ve sanat ürünleriyle dünyaya anlatabilmektir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Bu yazı 5538 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI