Bugun...
SON DAKİKA

Esastan “Folklorik” Çözüm Önerileri (2) - 08 Aralık 2018

 Tarih: 08-12-2018 00:11:00
Erdinç ERTUZUN

‘Halkoyunları’nın Müfredatta  Program Haline Getirilmesi

 

Halk Kültürünün tanıtılmasını, öğretilmesini ve devamlılığını sağlar,

Çoğu zaman maddi yetersizlikten dolayı pek çok okul çalışmalara yanaşmamaktadır. Hâlbuki halk oyunları öğretiminin “Milli Eğitim” konusu olarak ele alınması, Türk İslâm Medeniyetinin dünya kültürleri arasında tekrar hak ettiği yere ulaşmasında ve çağdaş bir eğitim sisteminin oluşmasına sebep olur.

 

Halk oyunlarının en önemli özelliklerinden olan “Milli Duygu” anlayışı içinde, öğrencilerin dostluk, arkadaşlık, sorumluluk, sanat, sevgi, estetik, kendini tanıma, kendine güven gibi duyguları geliştirir.

Halk Kültürü ve iletişim ilişkisinden dolayı öğrencilerin iletişim becerilerini geliştirir,

Kendi kültürüyle beslenen, kendisiyle barışık gençler yetişmesini sağlar,

 

Kültürümüzün ürünü olan Halk Oyunlarımızın yayılıp yaşatılması, çocuklarımıza ve gençlerimize sevdirilmesi, onların beden, zihin ve ruh sağlığının dengeli bir şekilde geliştirilmesini sağlar,

 

Ders içerik olarak öğrencilerin kültürel, tarihi, sanatsal doğası ve bakış açısı sebebiyle araştırma-sorgulama-problem çözme-eleştirel düşünme becerilerini geliştirerek yeni kültürel değerlerin kendine uygun olup olmadığını sorgulatabilir,

 

Sadece ders dışı zamanlarının değil genel eğitim öğretim programları içinde bu olumlu faaliyetlerle değerlendirilmesi ve faaliyetin birleştirici özelliğinden yararlanarak toplum içinde yaşama ve kendini ifade edebilme yetisinin kazandırılmasına katkı sağlar,

 

Enerjilerini pozitif yöne kaydırarak zararlı olabilecek içki, kumar, uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklardan uzaklaştırarak onların korunmalarının sağlar.

Gençlerin eleştirel düşünme becerilerini geliştirerek, değişik kültür öğelerine sahip olmanın kültürel zenginliğimiz olduğu düşüncesini fark ettirir,

 

Gençler ve çocuklar devlet denetim ve ilkeleri kapsamında sosyal kültürel sanatsal çalışmalarını eğitim yuvası olan okullarda, salonlarda ve ehliyetli uzmanlar tarafından yürütecek, denetim dışı kurum kuruluş ve şahıslar tarafından yönlendirilmesinin, Türk İslâm medeniyeti genel ahlak yapısının, milli kültürel yaşanışımızın gereklerine aykırı, kötü alışkanlık ve davranışların kazanılmasına engel olur.

 

Halkoyunları kültürel ve teorik yapısının yanı sıra bedensel aktivitel yapısıyla çağın en büyük problemleri arasında sayılan “ Obezite” ve “hareket eksikliği”nden kaynaklı hastalıklarla mücadele açısından da önemlidir.

 

Halkoyunları çalışmaları hangi yöresel kültürün oyunu olursa olsun bir ekip ve takım olarak ritmik uyumluluk, birlikte hareket olgusuyla çalışılmasından ötürü, yetişen yeni neslin paylaşımcı, birliktelik ve ekip ruhunu bilen,  senkronal düşünceye sahip olmasına katkı sağlayacaktır.

 

Özellikle çocuk ve genç yaş grubu kuşağın özellikle okul içi-dışı zamanlarında zararlı alışkanlıklar ve faaliyetlere temasının engellenmesi, buna karşılık ulusal ve uluslararası klasmanlarda yer bulabilecekleri kültürel sanatsal faaliyetlere teşvik edilmesini sağlayacaktır.

 

Eğitimin temeli olan bu kazanımlar kültürel açıdan oldukça önemlidir. Halk kültürüne yönelik tüm konuların bütün öğrencilere anlatılıp, kavratılması farklı alt kültürlere karşı ön yargıları engelleyerek, farklılara karşı hoşgörünün tam olarak yerleşmesini sağlayacaktır.

 

Tüm bu düşüncelerin yaşama geçirilmesi için, bakanlık bünyesinden başlamak kaydıyla gerekli birim, bir kadro oluşturulur, program hazırlanır, etkinliklerin planlanması zamana dayalı olarak yapılır.         

                                  

                       

 

  Bu yazı 9443 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI