Bugun...
SON DAKİKA

Şehrin medeniyet hazineleri - 23 Aralık 2018

 Tarih: 23-12-2018 10:13:00
Erdinç ERTUZUN

Sosyalleşen hayata renk katan,manevi–zihinsel rahatlığa katkı koyan,toplumsal birlikteliğe,birlikte üretip,sunabilme yetisine sahip Bursa kent yaşamına,bir can suyu olarak dönüştürülüp hediye edilmiş Kültürel Tarihi Miras Eseri yapıtlardan Ördekli Kültür Merkezi,İncirli Kültür Merkezi, Emir Buhari Kültür Merkezi, Dağ Der Kültür Merkezi yanında  yeni açılan Görükle Gençlik Merkezi gibi mekanların varlığı genel anlamda  Bursa ve Bursalılar özelde 65 bin üniversiteli gencin yaşadığı Görükle adına büyük bir kazanç.

Bir başka deyişle yerel yönetimdeki irade ve idarenin, halka hizmet anlamında kültür ve sanat mutfakları böyle mekanlar.

Binlerce yıl tüm dünyada birçok alanda olduğu gibi kültür ve sanatta da zirvede olmuş, derinliği ve zenginliği olan bir medeniyetin yeşerdiği yaşadığı bu topraklarda özellikle gençliğin hizmetine kullanımına inşa edilmiş kültürel ve sanatsal mekânların ayağa kalması bu şehrin yaşayanlarına sunulmuş çok değerli bir hediyedir diye düşünüyorum.

Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği, Tasavvuf Musikisi gibi müzik adına tüm Bursa’ya, kent yaşamına ve yeteneklerine cevap veren, amatör koroların, uygulama toplulukların ürettikleri sanatsal kültürel ürünleri tüm Bursalı sanatseverlere sunabildikleri fantastik birer imkân.

Felsefe gruplarının, medeniyet okumaları yapan entelektüellerin, tasavvuf sohbetlerinde Allah’ın adını zikreden Sufî’lerin derdine derman olmuş birer kültür sanat yuvası.

Şairlerin, yazarların ve kitap sevdalılarının bir araya geldiği, uzun soluklu fikir telakilerinin yaşandığı birer ocak olarak Bursa’ya armağan edilmiş birer sivil akademi.

“Kültür ve Sanat Başkenti” olmak yolunda hızla yol kat eden Bursa’nın şehremini,kadroları, Bursalının ve ülkenin gururu olmayı hedeflemekte, her alanda kente hizmet hususunda yenilenmiş,geliştirilmiş,modellenmiş projelerle misyon ve vizyon çıtasını yükseltmekte..

Ayağa kalkan inşa edilen her eser ; yeşeren düşlerin filizlenip açmaya başladığı, birbirinden heyecanlı kadroları, kentle el ele sosyal projelerin çağladığı, kente hizmet adına, Hakka ve Halka hizmet adına olanların yolunun buluştuğu bir köşe başı.

Şahlanan her külliye, han, hamam, dergâh yeni yazılan bir masalın, yeni okunan bir destanın anlatılmaya başladığı bir yer.

Bursa’nın 2023’e, Yeni Türkiye’nin ve Türk Dünyasının Kültür ve Sanat başkentine hazırlanışının ayak sesleri.

Sevginiz ve sevgimiz daim olsun. Yüzünüzden gülümseme eksik olmasın.

  Bu yazı 8687 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI