Bugun...
SON DAKİKA

58 yıllık gelenek yeniden başlıyor… - 29 Mayıs 2019

 Tarih: 29-05-2019 09:20:00
Erhancem ÖZTÜRK

Meslek hayatımızda 20 yılı geride bırakalı epey oldu.  Gazeteciliğin, gazetecilik olduğu dönemde muhabir olmak çok önemli bir ayrıcalıktı. Hele köşeye yazarı olmak mesleğimizin en onur verici görevlerinden biriydi. Magazin muhabiri olarak başladığım mesleğimde neler gördüm neler geçirdim.  O günlerle şimdileri karşılaştırınca sonuçlara bakmak bile istemiyorum. İki satır yazı yazan kendisini “gazeteci-yazar” ilan ederken, dijital makinede fotoğraf çeken ise hemen muhabir oluyor.  Sözüm ona “medya patronları”nın sayısı belli değil “Eskinde” başlayan cümleler vardır ya işte eskiden gazeteci olmak her kese nasip olmazdı. Hele ki magazin muhabiri olmak bambaşkaydı.

 

Tabi magazinciliğinde renkli taraflı olduğu gibi zor yönleri de çok daha fazlaydı.  Misal; o günlerde düzenlenen Uluslararası Bursa Festivali’ne en kıdemli muhabirler görevlendirilirdi. Zira o renkli devasa sahnede manüel fotoğraf çekmek her babayiğidin harcı değildi. Işık için diyafram açıp kapamak, hız için enstantaneyi ayarlamak o kadar da kolay değildi tecrübe isterdi. Deklanşöre basmak bile ayrı bir önemli idi. Zira dia filme çekilen fotoğraflar hem en iyi olmalıydı hem de en az şekilde deklanşöre basılmalıydı.

 

Önceki akşam Uluslararası Bursa Festivali’nin tanıtım toplantısına katılım sağladığımızda eski günlerim aklıma geldi. Hınca hınç dolu olan salon Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın da dikkatini çekmiş olacak ki adaylık açıklamasında ki kalabalığı karşılaştırdı.  Bu yıl 58. gerçekleştirilecek olan festival Bursa için çok önem arz etmek tüm çevrelerinde ilgiyle beklediği bir organizasyon. Bilet fiyatlarının uygun tutulması da kent sakinlerinin ilgisini arttırıyor.

 

12 Haziran’da başlayıp 12 Temmuz’da bitecek olan festivalde birbirinden ünlü isimler sahne alacak. Ayrıca Uluslararası Altınkaragöz Halk Dansları yarışması ile de kente birçok ülkenin halk dansları ekibi gelecek. Festivalin detayları iç sayfalarda mevcut. Türkiye’nin en uzun soluklu kültürel etkinliği olma özelliği taşıyan Uluslararası Bursa Festivali kapsamında yaz akşamlarımız renklenecek. Başta Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş olmak üzere Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Fatma Durmaz Yılbirlik ile yönetim kurulu üyeleri teşekkürü fazlası ile hak ediyor.

 

 

 

  Bu yazı 6785 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI