Bugun...
SON DAKİKA

Bursa’ya “bakan” gelmesin! - 9 Şubat 2019

 Tarih: 09-02-2019 00:03:00
Erhancem ÖZTÜRK

Bu kentin sorunları nelerdir desek alacağımız cevapların hepsi hemen hemen aynı olur. Sıralama değişse de sorunlar değişmez. Çözüm önerilerini sorsak her kafadan farklı bir ses çıkar konuşur. Adı yeşil kendi beton kent olan Bursa’da ne yazık ki değişmeyen sorunumuz trafik. Bir ana caddenin altına ve üstüne kurulan sonrasında çınar ağacının dalları gibi yayılan bu kentte maalesef plansız büyümenin faturası çok ağır oluyor. Modern kentler yolları geniş tutarak medeniyete ilerlerken, biz ise var olan yollarımızı daraltıyoruz.

Santral garajdan, terminal istikametine projelendirilen hafif raylı sistem hattı caddenin ortasından şeritler daraltılarak ortaya çıkarıldı. Yakın geçmişte yer üstünden yapılan metro hattının benzeri proje ile yol, kısmen daraldı. Projeyi yerin altından yapıp yolları genişletmek yerine ucuz maliyet olduğu için yer üstünde ipekböceğini yürütülmek istendi. Bursa’nın trafik sorununa katkı koymayı birileri marifet olarak görse de bana göre bu kente yapılmış bir hainliktir.

 31 Mart seçimlerinde Bursa’yı yönetmek için yola çıkan AK Parti adayı Alinur Aktaş ile CHP adayı Mustafa Bozbey’in ortak hedefi kentin ulaşım sorunun çözmek. Görevde olan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş bu noktada projelerini ortaya koymay, açıklamaya başladı. Katıldığı bir programda; Bursa’da ulaşım ve imar çalışmalarına yoğunlaştıklarını, söyleyen Aktaş’ın Acemler kavşağı projesini açıklayarak somut çalışmaları ortaya koydu. Uygulama ne zaman olur bilmem.

CHP adayı Mustafa Bozbey’in de kent sorunları ile ilgili ilk gündem maddesi ulaşım. Gerçekleştirdiği “fikir birliği” toplantılarında ulaşım sorunlarına vurgu yapan Bozbey bu alanda çözün önerileri topluyor. Naçizane ben de Santralgaraj-terminal arası yarım kalan ipekböceği hattının yeraltına alınması gerektiğini, bu durumun Bursa’nın geleceği için zorunlu olduğunu belirttim. Bu görüşümü Alinur başkana da daha önce aktarmıştım.

Bunları neden mi yazdım? Çok basit ben ve bu kentte yaşayan herkes Bursa da rahat bir trafik istiyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş küçük dokunuşlarla bile trafikte bir nebze rahatlık sağladı. 1999 seçimlerinde Doğru Yol Partisi’nin Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan bugün ise İYİ Parti Bursa Milletvekili Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu’nun Kestel-Görükle arasında sıfır lamba projesi vardı. Aradan geçen 20 yıla rağmen Bursa’nın trafik rahatlamadı aksine daha da yoğunlaştı.

Önceki gün Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk bir dizi programa katılmak üzere Bursa’daydı. Bakanın Bursa’ya gelmesi ve ilgili muhatapları ile fikir alışverişi yapması fevkalade güzel bir şey. Lakin trafikte olan Bursalılar için ise tam bir işkence idi. Bakan Selçuk akşam üstü Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde bir programa katıldı. Bakan ve beraberindekilerin yol güvenliği için alına önlemler ise kent trafiğini felce uğrattı. Eski fakülte kavşağında Merinos kavşağına gelmek tam kırk dakika sürdü. Bununla ilgili yazacak çok şey var ama uzatmıyorum. Bu kentin trafik sorunu çözmeden kente Bakan davet etmeyin. Gelecekse de vatandaşa söyleyin trafiğe çıkmasın…

  Bu yazı 3627 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI