Bugun...
SON DAKİKA

Hedef; 23 Haziran İstanbul… - 15 Mayıs 2019

 Tarih: 15-05-2019 08:29:00
Erhancem ÖZTÜRK

Türkiye’nin önümüzdeki süreçte ana gündem maddelerinden biri hatta en önemlisi 23 Haziran’da yapılacak olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri. İktidarında muhalefetin de varını yoğunu ortaya koyacağı seçime 40 günde az bir süre kaldı.  Hem Cumhur İttifakı olarak AK Parti-MHP kanadı, hem de Millet İttifakı olarak CHP-İYİ Parti kanadı stratejilerini belirleyerek İstanbul seçimlerinde galip gelmek için çalışıyor.

 

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ınsevdam” dediği İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı kaybetmek istemediğini tüm Türkiye farkında. Bu nedenle de AK Parti cephesinin işi hiç de kolay değil. Seçim sonrası itiraz sürecini yürüten ve de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini iptal edilmesini sağlayarak kendi açısından başarıya ulaşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz sanırım parti içinde ki en rahat kişidir. Lakin başta AK Parti’nin adayı Binali Yıldırım olmak üzere AK Parti cephesinde de ki tüm isimlerin işi oldukça zor. Zira 23 Haziran akşamı eğer AK Parti sandıktan çıkamaz ise kaybeden sadece Binali Yıldırım olmayacaktır. Yanı sıra hem AK Parti hem de kampanyada aktif olarak görev alan birçok kişi kaybetmenin bedelini en ağır şekilde ödeyecektir.

 

Cumhuriyet Halk Partisi’nde ise durum çok daha farklı. CHP cephesi her şeyden önce 31 Mart’ta sandıktan kazanarak çıktıklarına inandıkları için 23 Haziran’da da kazanacaklarına emin.  23 Haziran’da bir yol kazası yaşamak istemeyen CHP İstanbul seçimleri için Türkiye çapında örgütlenmiş vaziyette. İlk önceliği güçlü seçim ekonomisi olarak belirleyen CHP yönetimi bu anlamda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu’nun seçim kampanyasında kullanılmak üzere örgütten bağış topluyor. CHP’liler de bu kampanya ciddi destek veriyor.

 

23 Haziran ile ilgili iktidar için de muhalefet için de unutulmayacak bir gün olarak tarihin tozlu sayfalarına not düşülecektir. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi kazananın çok şey kazanacağı, kaybedenin de çok şey kaybedeceği bir seçim olacaktır.  Cumhur İttifakının da Millet İttifakının da hedefi kazanmak, bakalım 24 Haziran sabahı kim gülecek.

  Bu yazı 6433 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI