Bugun...

15 Temmuz anısına Yıldırım’da bir ilk - 16 Temmuz 2019

 Tarih: 16-07-2019 09:10:00  -   Güncelleme: 16-07-2019 09:19:00
Erhancem ÖZTÜRK

Üç yıl önceydi akşam saatlerinde bir takım hainler Türkiye’nin geleceğini baltalamak ve demokrasiyi yıkmak için bir girişimde bulunmuştu.  Yediği ekmeğe hıyanet eden FETÖ’CÜ hainler ülkemizi bölmek birlik ve beraberliğimizi parçalamak adına darbe girişiminde bulunmuş. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı ile sokağa inen halk hainlere karşı durmuş ve demokrasiye, ülkemize sahip çıkmıştı. Gerçeği öğrenen ve hain kalkışmanın önünde dik duran halk günlerce sokaklarda nöbet tutarak Türkiye’nin parçalanmasına bölünmesine engel olmuştu. Cumhuriyet tarihinin geçmişinde darbelerde çok çeken bu ülke de yüzlerce kişi şehit oldu, masum insanlar öldü.

 Hain kalkışmanın yıl dönümü olan dün; tüm yurtta çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi, anma programları düzenledi. Bursa’da da yerel yönetimler ve valilik çeşitli etkinliklere imza attı.  15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde 81 ilde 251 şehit anıldı. Anma etkinliklerinin en anlamlısı da Yıldırım Belediye’si tarafından yapıldı. Türkiye’de bir ilke imza atarak Kaplıkaya’da ki Cazibe Merkezi’nde su altı resim sergisi açan Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz anlamlı mesajları verdi. Su altında 251 şehidin fotoğrafının yer aldığı  “15 Temmuz şehitler ağacı” serginin en dikkat çekici eseri olup ilk göze çarpan çalışma idi.

Çocuklarla birlikte açılışını kurdelesini kesen Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz 15 Temmuz 2016’nın Türkiye tarihinin en önemli kırılma noktalarından birisi olduğunu ifade etti. “Milletimizin şanlı direniş ve dirilişini yeniden hatırlatmak istedik” diyen başkan Yılmaz; “Özellikle çocuklarımıza ve gençlerimize o gün yaşananları aktararak, bu ruhu diri tutmak adına böyle bir sergi düzenledik.” İfadelerini kullandı. 

Şehitlerin fotoğraflarını yer aldığı çalışmanın önünde sohbet ettiğimiz Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz “Allah, milletimize bir daha böyle günler yaşatmasın, birliğimiz ve beraberliğimiz daim etsin. Özellikle çocuklarımıza ve gençlerimize o gün yaşananları aktararak, bu ruhu diri tutmak adına böyle bir sergi düzenledik. ” dedi.  Çocuklarla birlikte sergiyi gezerek onlara bilgi veren Yılmaz’ın geleceğimizin teminatı olan çocuklara yönelik bu çalışması gerçekten takdire şayan bir iş olmuş. 50 Fotoğrafın su altında sergilendiği Kaplıkaya Cazibe Merkezi’nde ki tünel akvaryum 19 Temmuz’a kadar ücretsiz olarak gezilebilecek. Çocuklar burada hem akvaryumu gezerek su canlılarını tanıyacak hem de 15 Temmuz gecesi yaşanlara fotoğraflardan şahit olacak..

  Bu yazı 8226 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI