Bugun...
SON DAKİKA

İstanbul seçimi 23 Haziran’da - 8 Mayıs 2019

 Tarih: 08-05-2019 09:09:00
Erhancem ÖZTÜRK

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri ile ilgili Yüksek Seçim Kurulu (YSK) önceki akşam nihayet kararını verdi. YSK karar verdi vermesine de tartışmaları da peşinde getirdi.  Her şeyden önce alınan karar halk nezdinde birçok soru işareti oluşturdu.  İlk olarak aynı zarftan çıkan oylarda nasıl oluyor da ilçe belediye başkanlığı, meclis üyeliği ve muhtarlık seçimlerinde sorun olmaz iken büyükşehir belediye başkanlığı oy pusulasında usulsüzlük oluyor.  Bunu anlamak çok mümkün değil. YSK iptal kararı verirken tüm İstanbul seçimleri için bu kararı vermeliydi.  AK Parti kurmayları her ne kadar alınan karardan memnun olsa da halk nezdinde kararın şaibeli olduğu aşikardır. 

Günler öncesinden aslında bu kararın sinyali verilmişti. Gerek Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gerekse Binali Yıldırım’ın açıklamaları Yüksek Seçim Kurulu’ndan çıkacak sonucun habercisi gibiydi. YSK toplandıktan birkaç saat sonra alınan güvenlik önlemleri de bu kararın çıkacağına açık bir işaretti.  Sonuç olarak üzerinde tartışmaların uzun süreceği bir karar ortaya çıktı. YSK kararından haklı olsa da bunu halka anlatmak oldukça zor olacaktır.  23 Haziran’da yeniden sandık başına gidecek olan İstanbullu seçmen bu detayı unutmayacaktır. İşte bu noktada AK Parti’nin işi hiç de kolay değil.

YSK’nın iptal kararının ardından CHP cephesinde ise olağanüstü hareketlilik başladı. Bir kısım CHP’liler seçimin boykot edilmesinden yana. CHP böyle bir karar alır ise kendi ayağına kurşun sıkar. Bu ayrıca CHP’li seçmene de bir saygısızlık olur.  Seçim sürecinde olduğu gibi YSK kararını da sakince karşılayan CHP’li Ekrem İmamoğlu’nun ilk açıklaması ise önemli; “ Biz İstanbul seçimlerinin anamın ak sütü kadar helal olduğunu biliyorum. Biz asla vazgeçmeyeceğiz, biz süreci en sağlıklı şekilde yönetmeye kararlıyız. Bizden kavga bekleyenler, bizden huzursuzluk umanlar, bizden bu ülke adına birtakım unsurlar üzerinden kendi emellerine dönük hareketler bekleyenleri şaşırtacağız.”

Sonuç olarak 23 Haziran’a yaklaşık 45 gün var. Ve bu sefer sandıktan çıkacak karar Türkiye’nin geleceğine yön verecek bir karar olacaktır. Hem AK Parti için hem de CHP için İstanbul seçimleri artık bir onur seçimi, demokrasi seçimi olmuştur. Bana göre kazanan çok şey kazanacak, kaybeden de çok şey kaybedecektir…

  Bu yazı 5329 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI