Bugun...
SON DAKİKA

Oktay Yılmaz’ın radikal kararı ne? - 14 Mayıs 2019

 Tarih: 14-05-2019 08:28:00
Erhancem ÖZTÜRK

Türkiye’nin içinden geçtiği mali alamdaki zorlu süreç tüm çevrelerce biliniyor.  Yerel seçimlerden yeni çıkmış olmamıza rağmen tekrarlanacak olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri, piyasalarda yine bir seçim havası estiriyor. Ekonominin lokomotifi olan kamu sektörü 2019 yılında kemer sıkınca piyasalarda hali ile daralma oldu. Yanı sıra yerel yönetimlerde kendilerine göre ekonomik önlemler alarak mali zorlukları aşmanın yolunu arıyorlar.  Yatırımların kısılmasının yanı sıra gereksiz israftan kaçan ve ekonomik önlemler alan yerel yönetimler önümüzdeki sürece daha bir sağlam, mali yapı ile girmenin hesabını yapıyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş göreve geldikten sonra uyguladığı ekonomik tedbirler ile belediyenin ciddi bir oranda borcunu ödedi. Yanı sıra giderleri kısarak da yatırım bütçesi oluşturdu.  Yerel yönetimlerde ki mali disipline çok önemli bir adımda Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz’dan geldi. Göreve gelir gelmez ekibiyle birlikte sıkı bir çalışma temposuna giren AK Partili Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz 9 müdürlük kadrosunu iptal etti.  Resmi karar ise geçtiğimiz günlerde belediye meclis toplantısında oy birliği ile geçti. 

İptal edilen; Araştırma ve Geliştirme Müdürlüğü, Muhtarlık İşleri Müdürlüğü, Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü, Spor İşleri Müdürlüğü, Kreş Müdürlüğü, Arşiv Müdürlüğü, Basın ve Yayın Müdürlüğü, Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü ve İşletme Müdürlüğü’nün hizmetleri bundan sonra yeni kurulan Koordinasyon İşleri Müdürlüğü ve Destek Hizmetleri Müdürlüğü çatısı altında gerçekleştirilecek. Karar sonrası hem vakitten hem de nakitte tasarruf etmeyi planlayan Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz bürokraside de yazışmaları azaltmayı hedefliyor.

Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz’ın aldığı bu karar umarım diğer belediyelere de örnek olur. Zira belediye başkanları kadrolaşmak için yeni yeni müdürlükler oluşturarak halkın parasını çarçur etmeye değil doğru kullanmaya yönelir. Oktay Yılmaz’ı aldığı bu radikal karardan dolayı kutlamak gerek. Eminim bir takım çevreler bu durumdan rahatsız olmuştur lakin vakit tutumlu olma zamanı. Başkasının parasını harcamak çok kolaydır,  asıl önemli olan ise fakir fukaranın, yetimin hakkına sahip çıkmaktır…

  Bu yazı 4941 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI