Bugun...
SON DAKİKA

AK Parti’de kimler avucunu yalayacak… - 4 Temmuz 2019

 Tarih: 04-07-2019 09:05:00
Erhancem ÖZTÜRK

23 Haziran İstanbul seçiminin ardından ortaya çıkan tablo AK Parti’ni yeni bir sürece gireceğinin göstergesi oldu. Özellikle sosyal medyada yayınlanan sözde öz eleştiriler partide ciddi bir revizyonun elzem olduğunu bir göstergesi. AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın köklü bir revizyon için çalışmalara başladığı Ankara kulislerinde epeydir konuşuluyor. Ne zaman düğmeye basacağı ise “Belki yarın belki yarından da yakın” durumu.

Bakanlar seviyesinde revizyonun neler olacağını kestirmek az çok belli. Kulislerde isimler yayınlandı bile.  Lakin asıl önemli olan Bursa yerelinde nelerin olacağı. Bu konuda kulisler oldukça hareketli. Her kafadan bir ses çıkıyor. Ses çıkmasına çıkıyor ama birçoğunun içi boş. Zira Türkiye geneline baktığımız da 31 Mart’ta başarılı çıkan tek il Bursa dene bilir. En azından büyükşehir belediye başkanlığı kaybedilmedi bu zaferin de baş mimarları belli. Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı ve eski Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, İl Başkanı Ayhan Salman ve tabiî ki Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş.

Seçim sürecinde ki doğru strateji ve doğru adayların belirlenmesi doğal olarak sonuca yansıdı. Ufak tefek kusurlar kadı kızında da olur misali göze gelmeyen yanlışların üzerinde fazla durmamak gerek. AK Parti’nin Bursa’daki kaptanı Hakan Çavuşoğlu gemiye limana başarı ile yanaştırdı mı? Yanaştırdı. O zaman mesele yok. Bu nedenle parti teşkilatında köklü bir değişimin olacağını sanmıyorum. Lakin yerel yönetimler konusunda Bursa’nın sıçrama yapacağı da kesin gibi görünmekte.

Öncelikle yakın gelecekte şirketler bazında ve idari yapıda yönetim değişikleri olacak. Sonrasında ise Bursa için yatırımlarda merkezi hükümetin desteği ciddi şekilde artacak. Bu anlamda Büyükşehir Belediyesi’nin borç yükü de hafifleyecek.  Ankara merkezli kulislere göre Alinur Aktaş’ın başkent temasları çok yakında zamanda meyvesi verecek.  Daha önce yazmıştım yine yazıyorum. AK Parti içinde kargaşa çıkarmak ve köşe kapmak isteyenler avucunu yalamaya devam edecek. Buna kimsenin şüphesi olmasın. Şimdi yola taş koyma zamanı değil taşları yoldan kaldırma vakti.

  Bu yazı 6976 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI